Milyonlarca yurttaş ay sonunu getiremeyince kredi kartından harcama yapıyor. Sosyal medyada ve çeşitli internet sitelerinde yer alan haberlere göre kredi kartlarında 3 ay peş peşe asgari ödeme yapan kullanıcıların kartlarının kapanacağını iddia edildi. Kredi kartı hamilleri, kart borçlarının asgari tutarını ödedikleri sürece kartları kullanıma açık kalmaya devam edecek.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihine kadar ödemeniz gereken en düşük miktardır. Bu ödeme miktarının altında bir ödeme yapmanız durumunda, borcunuza gecikme faizi uygulanır. Ancak asgari ödeme yapıldığı takdire kredi kartı kullanılmaya devam eder. Ekonomi yetkilileri bugüne kadar uygulanan bu yöntemde herhangi bir yasal değişiklik yapılmadığını belirtti.

Ertelenmişti, yeni tarih verildi: Akaryakıta zam geliyor Ertelenmişti, yeni tarih verildi: Akaryakıta zam geliyor

3 ay peş peşe asgari ödeme yapanın kartı kapatılacak mı? 

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi X hesabından yaptığı paylaşımla gündemdeki konuya açıklık getirdi. Yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

"Bazı basın yayın organlarında yer alan ve sosyal medya hesaplarından paylaşılan, “3 ay peş peşe sadece ‘asgari ödeme’ yapan kart sahibinin kartı kullanıma kapanacak” iddiası doğru değildir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), asgari ödemesini yapan kredi kartı kullanıcılarının kartının kullanımına kapatılmasına yönelik bir çalışması veya düzenlemesi bulunmamaktadır. Yönetmelik gereği bir takvim yılı içerisinde asgari ödeme tutarı, toplam üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına kapatılmaktadır. Üst üste üç kez asgari ödeme tutarı ödenmeyen kredi kartları ise hem nakit kullanımına hem de mal ve hizmet alımına kapatılmaktadır. Söz konusu kredi kartlarının limitleri, dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar arttırılamamakta ve bu tür kartlar nakit kullanımına veya kullanıma kapalı tutulmaktadır. Piyasaların işleyişini bozabilecek spekülatif açıklamalara itibar etmeyiniz."

Dmm Açıklama

Kaynak: Haber Merkezi