Daha yaşanabilir bir Yunusemre için anlamlı bir projeyi hayata geçiren Yunusemre Belediyesi, hibe kazanan Herkes İçin Daha Yeşil Bir Gelecek Projesi için çalışmalara start verdi.

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) Şehir Eşleştirme-Yeşil Bir Gelecek İçin Eşleştirme Programı II (TTGSII) kapsamındaki projeye Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, Mislata Belediyesi (İspanya) Valencia Ticaret ve Sanayi Odası (İspanya) ortaklık ediyor. Projeye Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de destek veriyor. Yaklaşık 4 milyon TL tutarlı proje kapsamında Yunusemre Belediyesi proje ekibi tarafından ilçede bulunan okullarda Çevre ve İklim Değişikliği Farkındalık Eğitimi ile Geri Dönüşüm Atölye çalışması yapılıyor.

Manisalı minikler karne alıp kep attı Manisalı minikler karne alıp kep attı


Proje kapsamında Manisa ile benzer sanayi yapısı ve nüfus yoğunluğu, iklim değişikliği ve şehirleşme etkileri yaşayan Mislata Belediyesi (İspanya) ile Valensiya Ticaret ve Sanayi Odası proje ortaklığı kurulan ekip tarafından Avrupa'da en iyi uygulama örneklerinin yer aldığı Amsterdam'da inceleme yapılarak iyi uygulamaların yerinde incelenmesi ve transferi, Manisa ve Mislata'da yer alan firmalara eğitim verilmesi, panel düzenlenmesi, yerel politika planlarının hazırlanması, Mislata Belediyesi ve Valensiya Ticaret ve Sanayi Odası ile karşılıklı ziyaret ve işbirliği protokolleri imzalanması, ilköğretim ve lise düzeyinde geri dönüşüm, atık yönetimi ve sıfır atık konularında bilgilendirici eğitimler, atölye çalışmaları ve yarışmalar düzenlenmesi planlanıyor.

Kaynak: İHA