Çiftçiler, dolunun ürünlerine verdiği hasar sonrasında çaresiz kaldı. Üreticilerin sorunlarını dinleyen CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen’e dert yanan bir çiftçi, dolu hasarı sonrası içinde bulunduğu durumu, “Köyde 50 haneysek içinden bir tane borçsuz hane çıkartamazsın. Ya gübreye borçludur ya tohuma borçludur. Banka zaten kader ortağımız” sözleriyle anlattı. Borçlarını emekli maaşından ödemeye çalışacağını söyleyen üretici, “Ondan sonra 5 ekmeği 4’e düşüreceğim tasarruf yoluna bakacağım” dedi.

Dolur (2)

“KÖYDE 50 HANEYSEK İÇİNDEN BİR TANE BORÇSUZ HANE ÇIKARTAMAZSIN”

Başevirgen’e dert yanan kiraz üreticisi, dolu hasarı sonrasında 2 ton kiraz aldığı bahçesinde yüzde 90 hasar oluştuğunu, yüksek girdi maliyetlerinden dolayı sigorta da yaptıramadığını söyledi. Dolu hasarı olmasaydı 10-15 gün içinde kiraz hasadının yapılacağını söyleyen bir diğer çiftçi ise, “Çiftçinin yapıp ettiği karnının tokluğuna, çalışanların sadece emeğini koysan yine işin içinden çıkılmıyor. Köyde 50 haneysek içinden bir tane borçsuz hane çıkartamazsın. Ya gübreye borçludur ya tohuma borçludur. Banka zaten kader ortağımız” dedi.

Dolur (1)

Soma'daki yangın, orman ve itfaiye ekiplerinin yoğun çalışmalarıyla kontrol altına alındı Soma'daki yangın, orman ve itfaiye ekiplerinin yoğun çalışmalarıyla kontrol altına alındı

“5 EKMEĞİ 4’E DÜŞÜRECEĞİM TASARRUF YOLUNA BAKACAĞIM”

Doludan dolayı kayısı bahçelerinin de yüzde 80 oranında zarar gördüğüne dikkat çeken Başevirgen, üreticiye borçlarını nasıl ödeyeceğini sordu. Üretici, Başevirgen’e, “Borçları emekli maaşından ufak ufak ödeyeceğiz. Ondan sonra 5 ekmeği 4’e düşüreceğim tasarruf yoluna bakacağım. Devlet tasarruf yapalım diyor ama oradan tasarruf yola çıksa buralara 6 ayda gelir mi bilmem” yanıtını verdi.

Dolur (4)

Muhabir: Fatma UYSAL