İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun eşi Dilek İmamoğlu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki Dilek İmamoğlu kimdir? Dilek İmamoğlu nereli, kaç yaşında, ne mezunu, mesleği ne? Tüm merak Edilenlere haberimizde yer verdik.

Ekrem İmamoğlu’nun Eşi Dilek İmamoğlu Kimdir (7)

Ekrem İmamoğlu’nun Eşi Dilek İmamoğlu Kimdir?

Dilek İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun eşidir.

Ekrem İmamoğlu’nun Eşi Dilek İmamoğlu Kimdir (3)

18 Kasım 1974 tarihinde Trabzon'da doğan Dilek İmamoğlu için eşi Ekrem İmamoğlu, bir röportaj esnasında eşi Dilek İmamoğlu'nun "10 çocuklu bir ailenin en küçük evladı" olduğunu söyledi. İlköğrenimini Trabzon'da tamamladıktan sonra yükseköğrenimine İstanbul Üniversitesi Turizm Bölümü'nde devam etti. Lisans eğitimini bitirdikten sonra Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans yaptı. İmamoğlu, Cam Tavan Sendromu alanında tez çalışması yapmıştı, “Y kuşağının liderlik beklentileri, demokratik ve otokratik liderlik tarzlarının bütünleşik kalkınmaya etkisini" inceleyen doktora çalışmasına ise devam etmektedir.

Ekrem İmamoğlu’nun Eşi Dilek İmamoğlu Kimdir

Dilek İmamoğlu Kimdir?

18 Kasım 1974 tarihinde Trabzon'da doğan Dilek İmamoğlu, "engellilerin yaşadıkları zorlukları hissetmek ve farkındalık yaratmak için" Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Başkan Yardımcısı Semra Çetinkaya eşliğinde İstanbul'da tekerlekli sandalye ile bir gün süresince dolaşmıştır. İmamoğlu'na, 2014 yılında "engelli bireylere dönük yaptığı farkındalık etkinliği" sonucunda Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği tarafından “Şükrü Sürmen Ödülü” verilmiştir.

Dilek İmamoğlu’nun Mesleği Ne (2)

2019'un Ekim ayında İmamoğlu Madame Figaro Türkiye dergisinin kapağında "İstanbul'un First Lady'si" başlığı altında yer aldı.

2019 31 Mart İstanbul yerel seçimleri döneminde sosyal medyada Adalet ve Kalkınma Partisi'nin adayı Binali Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım ile Dilek İmamoğlu'nun fotoğraflarını birbirleri ile karşılaştıran gönderiler paylaşıldı. Dilek İmamoğlu bu paylaşımlar üzerine "Bu tarz paylaşımların iyi niyetli olduğunu düşünmüyorum. Eğer bir aşağılama ya da güzelleme yaptıklarını sanıyorlarsa bilmeliler ki beni de aşağılıyorlar. Çünkü ben Sayın Semiha Yıldırım’ın fotoğrafına bakınca kendi annemi, kendi ablamı görüyorum. Onların tercihi de böyle. O yüzden bu paylaşımı hiç iyi niyetli bulmuyorum" ifadesinde bulundu. Semiha Yıldırım, İmamoğlu'nun bu açıklaması için teşekkür etti.

Dilek İmamoğlu’nun Mesleği Ne (3)

2020 yılının Ocak ayında Dilek İmamoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş tarafından yazılmış 'Devran' isimli kitabın tiyatro etkinliğine katıldı. Bu buluşma AKP Genel Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından eleştirildi.

Ekrem İmamoğlu’nun Eşi Dilek İmamoğlu Kimdir 2

İmamoğlu, Ağustos 2020'de sosyal medya hesabında İstanbul Sözleşmesi'ni destekleyen "#İstanbulSözleşmesiYaşatır" notunun eklenmiş olduğu bir video yayınladı.[11] Ekrem İmamoğlu ve Dilek İmamoğlu, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda ortak bir video yayınladılar. Videoda Dilek İmamoğlu, "Ekonomi zaten çok kötü ama benim içimi en fazla dağlayan çocuklarımızın eğitimi ve ülkedeki kadın sorunları" ifadesinde bulundu.[12] İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ekim 2020'de Dünya Kız Çocukları Günü için 30 Türk kadının hikâyelerinin yer aldığı Aslıhan Dağıstanlı Aysev tarafından yazılan Cesur Kızlara Yol Arkadaşları adlı bir kitabı etkinliklerinde tanıttı.

Ekrem İmamoğlu’nun Eşi Dilek İmamoğlu Kimdir (4)

Dilek İmamoğlu Mesleği Ne?

Dilek İmamoğlu, üniversiteden sonra ailesinin tekstil şirketinde finans işiyle uğraşmaya başlamış ve daha sonrasında da Kamu Yönetimi bölümünü bitirmiştir. Birçok sosyal sorumluluk projesinde ismi geçmektedir.

Dilek İmamoğlu Nereli?

Dilek İmamoğlu da aslen Trabzonlu’dur.

Ekrem İmamoğlu’nun Eşi Dilek İmamoğlu Kimdir (6)

Ekrem İmamoğlu ile Dilek İmamoğlu Ne Zaman Evlendi?

Ekrem İmamoğlu ile Dilek İmamoğlu bir aile ortamında tanışarak 18 Kasım 1995'te evlendi.

Ekrem İmamoğlu ile Dilek İmamoğlu’nun Kaç Çocukları Var?

Ekrem İmamoğlu ve Dilek İmamoğlu çiftinin iki erkek bir kız olmak üzere Semih, Mehmet Selim, Beren adında 3 çocukları bulunuyor.

Ekrem Imamoğlu Ve Dilek Imamoğlunun Çocukları

Dilek İmamoğlu Evlenmeden Önceki Soyadı Nedir?

Dilek İmamoğlu evlenmeden önceki soyadı Kaya’dır.

Dilek İmamoğlu Instagram Hesabı Ne?

Dilek İmamoğlu instagram hesabı @dk_imamoglu’dur.

Ekrem İmamoğlu Kimdir?

Ekrem Imamoğlu Kimdir

Ekrem İmamoğlu (d. 4 Haziran 1970; Cevizli, Akçaabat), Türk iş insanı, siyasetçi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı. 2014-2019 yılları arasında Beylikdüzü belediye başkanı olarak görev yaptı. 2019 Türkiye yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanı olarak seçildi ve 17 Nisan 2019'da göreve başladı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı seçildi.

Yaşamı

Ekrem İmamoğlu, 4 Haziran 1970'te, ticaretle uğraşan Hasan İmamoğlu ile çiftçilik yapan Hava İmamoğlu'nun oğlu olarak Trabzon'un Akçaabat ilçesine bağlı Cevizli köyünde doğdu. Dört yaşındayken ailesiyle birlikte Yıldızlı köyüne taşındı. İlkokuldayken hentbol oynayarak başladığı spora futbol ile devam etti. Trabzon Lisesi'nden mezun olduktan sonra Girne Amerikan Üniversitesi İletişim Bölümü'ne kaydoldu. Ailesinin 1987'de İstanbul'a taşınmasının ardından lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü'nde tamamladı. 1990'ların başında bir yıl süreyle Anavatan Partisi'nin gençlik kollarında görev aldı. Aynı yıllarda Güngören'de köfteci dükkânı işletti. Yüksek lisans eğitimini de yine İstanbul Üniversitesi'nde İnsan Kaynakları ve Yönetimi bilim dalında tamamladı.

1992'de inşaat ve taahhüt işleri yapan aile şirketinde iş hayatına başladı ve bu şirkette yönetim kurulu başkanlığı yaptı. 2002'den itibaren Trabzonspor'un yönetiminde yer almaya başladı. Daha sonra Beylikdüzüspor Kulübü'nde de yöneticilik yaptı.

Hafta Sonu Reytingleri Yayınlandı! İşte 6-7 Nisan Reyting Sonuçları | Korkma Ben Yanındayım, Teşkilat, Gönül Dağı, Survivor Hafta Sonu Reytingleri Yayınlandı! İşte 6-7 Nisan Reyting Sonuçları | Korkma Ben Yanındayım, Teşkilat, Gönül Dağı, Survivor

18 Kasım 1995'te Dilek Kaya ile evlenen İmamoğlu'nun, Mehmet Selim (d. 1997), Semih (d. 2005) ve Beren (d. 2011) adlı üç çocuğu vardır.

Ekrem Imamoğlu Kimdir 1

Siyasi Kariyeri

Beylikdüzü Belediye Başkanlığı

İmamoğlu, 2008'de CHP üyesi olduktan sonra 2009 Türkiye yerel seçimlerinde Beylikdüzü belediye başkanlığı için aday adayı oldu fakat partisi tarafından aday gösterilmedi. 16 Eylül 2009'da CHP Merkez Yürütme Kurulu tarafından CHP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı'na atandı, 27 Aralık 2009'da yapılan CHP Beylikdüzü İlçesi 1. Kongresi'nde seçilen ilk ilçe başkanı oldu ve 18 Mart 2012'de yapılan CHP Beylikdüzü İlçesi 2. Kongresi'nde yeniden ilçe başkanı seçildi. 15 Temmuz 2013'te CHP Beylikdüzü ilçe başkanlığı görevinden istifa eden İmamoğlu, 2014 Türkiye yerel seçimlerine CHP'nin Beylikdüzü belediye başkanı adayı olarak katıldı ve partisinin bir önceki seçimde yüzde 30 olan oy oranını yüzde 50,8'e çıkararak Beylikdüzü belediye başkanı oldu.

İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş'ın 23 Eylül 2017'de istifa ettiğini açıklamasından sonra CHP tarafından bu pozisyona aday gösterildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 28 Eylül 2017'de yapılan ve AK Parti adayı Mevlüt Uysal'ın 179 oy alarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçildiği oylamada İmamoğlu 125 oy aldı.

Ekrem İmamoğlu’nun Eşi Dilek İmamoğlu Kimdir (5)

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri

Ekrem İmamoğlu, 18 Aralık 2018'de yapılan aday tanıtım toplantısında CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olarak açıklandı. 31 Mart 2019'da gerçekleştirilen yerel seçimlerin sonrasında Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, kendilerindeki son bilgiye göre Ekrem İmamoğlu'nun 4 milyon 159 bin 650 oy alarak AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Binali Yıldırım'ın önünde olduğunu açıkladı. AK Parti İstanbul İl Örgütü ise 2 Nisan günü, geçersiz oyların yeniden sayılması ve hatalı sandık tutanaklarının düzeltilmesi talebiyle itirazda bulundu ve itirazın YSK tarafından kabul edilmesiyle birlikte geçersiz oyların yeniden sayımına başlandı. Yeniden sayım işlemlerinin 17 Nisan 2019 tarihi itibarıyla tamamlanmasıyla birlikte Ekrem İmamoğlu'nun 4 milyon 169 bin 765 oy alarak seçimi, 4 milyon 156 bin 36 oy alan rakibi Binali Yıldırım'ın önünde tamamladığı açıklandı. İmamoğlu aynı gün YSK İstanbul İl Seçim Kurulundan mazbatasını alarak göreve başladı.

Kaynak: Ayşenur Yılmaz