Kuzey yarımkürede kirazın en erken yetiştiği yer olan Manisa'nın Sancaklıbozköy Mahallesindeki kiraz üreticileri ile bir araya gelen Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, erkenci çeşit "Cristobalina" cinsi kirazların toplama çalışmalarına katıldı.

Krzzz (8)

Manisa'nın Türkiye'nin kiraz üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu belirten İl Müdürü Öztürk "Manisa'da 91 bin 300 dekarlık alanda yaklaşık 45 bin ton kiraz üretimi gerçekleştiriliyor. Manisa'nın en önemli özelliği erkenci bölge olması. Kuzey Yarım Küre'nin açık alanda yetişen ilk kirazını burada hasat ediyoruz. İlin erkenci kiraz üretim merkezi olması bölgedeki üreticiye büyük avantajlar sağlıyor” dedi.  Öztürk, Manisa'nın nisanda başlayıp, ağustosun sonuna kadar süren geniş bir kiraz hasat dönemine sahip olduğunu dile getirerek, "Uzun bir kiraz periyodunu kiraz üretim sezonunda geçirmiş oluyoruz. Bu sezon da ortalama her yıl aldığımız verimleri bekliyoruz. Sahada gözlemlerimiz o şekilde. Üreticilerimiz için bereketli bir yıl diliyorum" diye konuştu.

Krzzz (5)

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, kiraz ihracatında sezonu açtıklarını belirterek, erkenci türleri uçak kargoyla hedef pazarlara göndermeye başladıklarını söyledi. İhracatçılar olarak kirazı oldukça önemsediklerini aktaran Uçak, Türkiye'nin kiraz üretiminde dünya lideri olduğunu, Türk üreticilerin hem çeşitlilik ve kalite hem de yeni katma değer ürünleri yetiştirme konusunda kendini geliştirdiğini ifade ettiKrzzz (7)

Krzzz (6)

Krzzz (3)

Bu zam dilinizi damağınızı kurutacak! Bu zam dilinizi damağınızı kurutacak!

Krzzz (4)

Krzzz (2)

Krzzz (1)

Muhabir: Behzat Akcan