Son yıllarda tüketicilerin en çok şikayetçi olduğu konuların başında, birçok sektörde fahiş fiyatların uygulanması ve firmaların stokçuluk yapması geliyor.

Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi'nde konuşan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, denetimler yoluyla 81.000 işletme ve 580.000 ürün denetlemeleri yapıldığını, fahiş fiyat uygulayıp stokçuluk yapanlara ciddi cezalar uygulandığını belirtti.

"Gıdadan çimentoya birçok sektörde yoğun çalıştık"


Marketler, gıda ürünleri, çimento ve hazır beton sektörleri noktasında da son derece yoğun çalışmalar yaptıklarına dikkat çeken Bolat,

Gerek çimentoda gerekse hazır betonda kasım ayında fiyatı arttırmama ve indirme taahhütleri alarak orada indirimler sağladık. En az beş ay boyunca Nisan ayı başlarına kadar marketlerde cumhuriyetin 100. yıl indirim kampanyaları başlattırdık.

şeklinde konuştu.

Madeni 5 liranın piyasaya çıkış tarihi belli oldu Madeni 5 liranın piyasaya çıkış tarihi belli oldu


"Fahiş fiyat ve stokçuluğa cezalarda ciddi artış olacak"

Bakan Bolat, konuşmasında,

Nisan ayı başlarına kadar marketlerde Cumhuriyetin 100. yıl indirim kampanyaları başlattırdık market sahipleriyle görüşerek, görüşme ve ikna yoluyla yapılan çalışmalardı. Bir de denetim yoluyla yapılan çalışmalarımız yoğun geçti. 81 bin işletme ve 580 bin ürün denetlemeleri yapıldı. Geçen yıl İç Ticaret Genel Müdürlüğü üzerinden karaborsada stokçuluk, haksız fiyat, fahiş fiyat denetlemeleri 850 milyon lira yaklaşık 1 trilyona yakın. Tüketici korunmasında da zararlı ürünler aldatıcı reklamlar ve sağlığa aykırı ürün denetimleri ile de 1. 2 milyarlık bir cezamız oldu denetimler sonucunda. Rekabet kurulu da geçen yıl 2.6 milyar TL ceza kesti rekabetleri işlem yapan firmalara. Şimdi Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nde çok önemli bazı kanunlarda değişiklik yapılıyor. Rekabetin korunması kanunu, tüketicinin korunması kanunu, lisanslı depocular, kooperatifler, stokçuluk ve fahiş fiyatla ilgili düzenlemelerde cezalarında ciddi artışlar meydana geliyor." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi