Böyle bir durumla karşılaşan anne babaların panik yaptığını belirten Güllühalı, “Miyozit en sık influenza enfeksiyonu sonrasında olur. Ani gelişen iyi huylu bir çocukluk çağı hastalığıdır, kalıcı hasara yol açmaz, panik yapmayın” dedi.

Son günlerde sık sık miyozit (kas iltihabı) vakasıyla karşılaştıklarını belirten Özel Can Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzman Doktor Mehmet Güllühalı, çocuğun yürümesine engel olan, dolayısıyla anne babaları kaygılandıran bu hastalık konusunda bilgi verdi.

“Kalıcı hasara yol açmaz”

Anne babalara “panik yapmayın” mesajı veren Güllühalı, şunları söyledi:

“Miyoziti dediğimiz kas iltihabı; akut selim çocukluk çağı hastalığıdır. Viral üst solunum yolu enfeksiyonu bulgularının görüldüğü prodromal (başlangıç) döneminden 1 ile 5 gün sonra görülür. Çocuklarda ani başlayan; yürümede güçlük, yürüyememe, baldır ağrısı şikayeti başlar. Şikayetlerin başlamasından sonraki 5-8 gün içinde de gerileyerek düzelir. Ağrı özellikle yataktan kalktıktan sonra (uzun istirahat sonrası) belirgindir. Üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında görülen bu kas ağrıları en sık influenza enfeksiyonu sonrasında olur. Çocukluk çağı selim akut miyozitinde hastalarda ciddi serum CK dediğimiz kas enzimi, vücutta yüksek miktarda bulunur. Çocuklarda birden ayak üzerine basamama, ayakta duramama ve yürüyememe şikayetleri olur ve bu durum aileleri son derece endişelendirir. Aileler, çocuklarındaki bu durumun kalıcı hasara yol açmadığını, böyle bir durumla karşılaştıklarında en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini bilmelidir. Tedavide çocuğun hastaneye yatırılması, tam iyileşmesini izlemeyi amaçlayan destekleyici tedavi ve takip yeterlidir.”

Kulak temizleme çöpleri hiç masum olmayabilir | ‘Kirin daha da ileri gitmesine, kulak zarına yapışmasına yol açabiliyor’ Kulak temizleme çöpleri hiç masum olmayabilir | ‘Kirin daha da ileri gitmesine, kulak zarına yapışmasına yol açabiliyor’

“Aşı, komplikasyon riskini azaltıyor”

Influenzadan korunarak enfeksiyon sonrası miyozitten göreceli olarak korunmanın mümkün olabileceğini ifade eden Özel Can Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzman Doktor Mehmet Güllühalı “İnfluenza aşısının influenza enfeksiyonuna bağlı komplikasyon riskini azalttığı bilinmektedir. Bu bilgiye dayanarak teorik olarak influenza aşısının selim çocukluk çağı viral miyozit insidansını azaltacağı düşünülebilir. Her yıl mevsimsel grip (influenza) aşısını yaptırarak kış ayını korunarak geçirebilirsiniz. Ayrıca, üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için çocuklarımıza el hijyenini öğretmeli, salgın dönemlerinde kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durmalıyız. Unutulmamalı ki bir hastalığa yakalanıp o hastalığın tedavi edilmesindense o hastalıktan korunmak en doğru seçenektir” diye konuştu.

Muhabir: Fatma Uysal