Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Şimşek, konuşmasında Türkiye’nin FATF Gri Liste’den çıkması, asgari ücret, vergi düzenlemesi ve enflasyon gibi konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Şimşek: “İstikrar, güven ve dayanıklılık artıyor” Bakan Şimşek: “İstikrar, güven ve dayanıklılık artıyor”

“Merkez Bankası’nın enflasyon tahmini yüzde 42, bu büyümeden daha fazla asgari ücrete tekabül ediyor”
Hiçbir şekilde asgari ücretle çalışanları enflasyona ezdirmeyeceklerinin altını çizen Şimşek, asgari ücrette Son 20 yılda reel olarak yüzde 5,5 artış olduğunu ifade etti. Yine aynı dönemde Türkiye’nin reel büyümesinin ise 5,4 olarak kayda geçtiğini açıkladı. Şimşek, bu sene reel olarak asgari ücret artmış olacak. Çünkü ocak ayındaki asgari ücret artışı yüzde 49 oldu. İlk 6 aydaki enflasyon yüzde 20’lerde olacak. Yıl sonunda da çok büyük ihtimalle piyasa yüzde 42-43 olur diyor. Merkez Bankası’nın üst bandı ise yüzde 42. Bu seviyelerde kalsa bile büyümeden daha fazla asgari ücrete tekabül ediyor. Aynı şeyi emeklilerimiz ve memurlarımız için de söyleyebilirim” açıklamasında bulundu.
“Türkiye’de asgari ücret düşük değildir”
Şimşek, Asya ve Avrupa’daki gelişmekte olan ülkeler arasında Türkiye’nin en yüksek asgari ücret veren ülkelerden biri olduğunu belirerek, “Türkiye’de asgari ücret düşük değildir. Biz AK Parti hükümetleri döneminde asgari ücreti büyümenin üzerine arttırmışız. Dolar bazında hiçbir hükümete nasip olmayacak şekilde arttırmışız. Geçim sorunu tabii ki olacak, kolay değil ama biz refahı arttıracağız. Sanayi politikasıyla Türkiye’yi katma değer zincirinde yukarıya kaldıracağız. Asgari ücret adı altında en düşük ücret demek. İşletmeler bunun çok üstünde ücret verebiliyorsa tabii ki vermeli” şeklinde konuştu.
“Bizim tercihimiz vergilendirilmeyen alanlardan vergi almaktır, vatandaşımıza yeni bir vergi yükü getirmek değildir”
Vergi paketinde gelinen son noktayı ve eleştirilen hususlara ilişkin açıklamalarda bulunan Şimşek, “Bizim tercihimiz vergilendirilmeyen alanlardan vergi almaktır, vatandaşımıza yeni bir vergi yükü getirmek değildir. Asgari ücreti AK Parti vergiden istisna kıldı. Şu ana kadar bütün ücretler sıfır vergi gelir vergisine tabii, sıfır damga vergisine tabii. 2002 yılında en düşük gelir vergisi dilimi yüzde 22’ydi. Bunu yüzde 15’e bizim hükümetimiz düşürdü. En yüksek gelir vergisi oranı da yüzde 35’ti. Bunu bizim hükümetimiz yüzde 40’a çıkardı. Yani çok kazanandan daha yüksek vergi, az kazanandan az vergi, asgari ücretliden ise sıfır vergi, bunu AK Parti Hükümeti yaptı” şeklinde konuştu

Kaynak: İHA