Soğuk havalar sebebiyle hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için beslenmenize özen göstermelisiniz. Hastalıklara karşı daha dirençli olmak için Salihli Ovası’nda yetiştirilen ve Salihli Pazar tezgahlarında satışa sunulan kışı aylarının sağlık deposu­ Ispanak, kereviz, brokoli, karnabahar ve lahanayı tüketebilirsiniz.

IMG_4510

Kış sebzeleri, vücudunuzun savunma mekanizmasını güçlendirir ve sizi hastalıklardan korur. İşte kereviz, brokoli, havuç, karnabahar, ıspanak, pırasa ve lahananın faydaları.

IMG_4505

KEREVİZ

Sindirim sistemini rahatlatıcı bir etkiye sahip olan kereviz, zengin su ve lif içeriğine sahiptir. Karaciğeri koruyan kereviz, C vitamini ve potasyum açısından zengindir.

IMG_4572

PIRASA

Kan basıncını düşürerek felç ve kalp krizi riskini azaltan pırasa,  iyi huylu kolesterolün yükselmesine, kötü huylu kolesterolün düşmesine katkı sağlar.

IMG_4574

LAHANA

Vücuttaki fazla ödemin ve toksinlerin atılmasında yardımcı olan lahana,  A, B ve C vitaminleri yönünden zengin bir besin kaynağıdır.

BROKOLİ

Lif, demir, potasyum, kalsiyum, selenyum ve magnezyum kaynağı olan brokoli, içeriğindeki sülforafan sebebiyle kansere karşı koruyucu özelliğe sahiptir.

2-599

ISPANAK

Hava değişimi, can dostlarımızı da olumsuz etkiliyor | Kedi ve köpeklerde akciğer problemlerinde artış yaşanıyor Hava değişimi, can dostlarımızı da olumsuz etkiliyor | Kedi ve köpeklerde akciğer problemlerinde artış yaşanıyor

Folik asit, demir, A, C vitaminleri yönünden zengin olan ıspanak, grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucu etkiye sahiptir.

KARNABAHAR

Enfeksiyon önleyici ve anti bakteriyel özellikleri olan karnabahar, A, C, B1 ve B2 vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, fosfor, fosfat ve demir mineralleri içerir.

IMG_4468

IMG_4575

IMG_4541

IMG_4492

IMG_4466

Kaynak: Behzat Akcan