Manisa'nın Kırkağaç ilçesine bağlı Gelenbe Mahallesinde 1846 yılında dünyaya gelen ve 1912 yılında hayatını kaybeden Hiciv ustası Şair Eşref için ilk tören Şair Eşref Mahallesinde yer alan Şair Eşref büstü önünde yapıldı.

Kırkağaç’ta Abid Dede hayrına yoğun ilgi Kırkağaç’ta Abid Dede hayrına yoğun ilgi

A W211451 01
Düzenlenen törene Kırkağaç Belediye Başkanı Üstün Dönmez, Kırkağaç Şair Eşref Eğitim, Kültür ve Sosyal Dayanışma Vakfı Başkanı Vedat Pazı, 2. Başkan Cüneyt Naci Yıldırım ile yönetim kurulu üyeleri Hamit Yılmaz, Mücella Çakır, Ali Angı, Mehmet Rıdvan Çizmeci, Sinem Öztürk, kurucu üyeler Av. Doğan Evrim, Hulusi Akkoç, Dr. Ümit Evran, Prof. Ünal Evcim, Mehmet Çizmeci, Halil Çakır, Kadri Evin, Saide Angı, Kırkağaç Ziraat Odası Başkanı Emin Özarı, Atatürkçü Düşünce Derneği Serhat Kayın, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

A W211451 05
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program Kırkağaç Şair Eşref Eğitim, Kültür ve Sosyal Dayanışma Vakfı 2. Başkanı Cüneyt Naci Yıldırım’ın konuşmasıyla devam etti.


Yıldırım, “Bugün burada hemşerimiz ve Kırkağaç’ımızın tanıtımına büyük katkıda bulunmuş olan rahmetli Şair Eşref'in ölüm yıldönümünü anmak için toplanmış bulunmaktayız. Bu etkinliğin düzenlenmesinde yardımlarını esirgemeyen tüm Kırkağaçlılara, Kırkağaç Şair Eşref Eğitim, Kültür ve Sosyal Dayanışma Vakfı Yönetim Kurulu ve Kurucu Üyeleri olarak şükranlarımızı sunuyor, burada bulunan tüm davetlilere teşekkür ediyorum” dedi.
Yıldırım daha sonra Şair Eşref’in özgeçmişini okudu. İlçedeki ikinci program ise Şair Eşref’in ilçe mezarlığında bulunan kabri başında devam etti.
Okunan duaların ardından tüm davetliler Şair Eşref’in kabrine karanfil bıraktı.

Kaynak: İHA