Farklı yöresel yemeklerle adından söz ettiren Türkiye mutfağının, bir çok yemeği yapılan girişimler sayesinde tescillenmeye devam ediyor.

Daha önce Kırkağaç Kavunu ve Kırkağaç topalak yöresel yemeklerini tescilleyen Kırkağaç bu kez de "Kırkağaç çakal pideli paça" yemeğini tescilledi. 

Daha önce Kaymakam Murat Büyükköse döneminde Kırkağaç Kaymakamlığınca Coğrafi Tescil Belgesi için Patent ve Marka kurumuna başvurusu yapılan yemek, patent kurumu tarafından 'Kırkağaç Çakal Pideli Paça' adıyla tescillendi.

Lezzet1 (2)

2 ÜRÜN İÇİN DAHA TESCİL GİRİŞİMİNDE BULUNULDU

Patent ve Marka Kurumu tarafından 15 Aralık 2023 tarih ve 163 sayılı bültende yayımlanan Kırkağaç Çakal Pideli Paça yemeği için üç aylık itiraz süresi sonunda herhangi bir itiraz olmadığı için, Patent Kurumu tarafından düzenlenen Tescil Belgesi’nin Kaymakamlığa teslim edildiğini belirten Kırkağaç Kaymakamı Zafer Oktay, “İlçemizde faaliyet gösteren Kırkağaç Tarihi Gurme Şehri Kalkınma Derneği tarafından başlatılan ve yapılan çalışmalarla ilçemizin zengin yemek kültürü ön plana çıkarılmış ve Kırkağaç Gurme şehri olma yolunda önemli hamleler geçekleştirilmiş, bu konuda büyük bir özveri ile çalışan derneğimizin başkanı Cahit Uslu’ya ve onun nezdinde tüm dernek yönetimine ve AB Proje Ofis Koordinatörü Mustafa Tıpırtın’a katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Daha önce de Kırkağaç Topalak yemeğimiz Patent ve Marka kurumu tarafından tescillenmişti, Kırkağaç Kavunumuz ile birlikte artık Kırkağaç’ın üç adet tescil almaya hak kazanan değeri bulunuyor, ayrıca Kırkağaç Kavununa Avrupa Birliği Coğrafi Tescil ile Kırkağaç Zeytinyağına yerel tescil için değerlendirme süreci devam ediyor, inşallah kısa sürede sonuçlanır” dedi.

Lezzet1 (3)

PİDELİ PAÇA YEMEĞİ NASIL YAPILIR?

Yöreye özgü pide, paça ve paça eti suyundan yapılan pideli paça yemeğinin aşamaları uzun.

Pamuk, domates, bağ ve zeytin alanlarında büyük hasar var | Ekipler zarar gören alanlarda ön inceleme başlattı Pamuk, domates, bağ ve zeytin alanlarında büyük hasar var | Ekipler zarar gören alanlarda ön inceleme başlattı

İlk olarak yöreye özgü pideler nce ince ufak kareler şeklinde kesilir ve tabağa yerleştirilir.

Sonra kuzunun kelle ve paça etini suyun içerisinde 5 saat boyunca bekletilir. Ardından 2 saat boyunca kaynatılır. Bu kaynayan su etinden ayrılır.

Elde edilen o su, pidenin üstüne dökülür. Yemeğin püf noktası burasıdır.

Suyunu ne çok ne de az koymalısınız. Çok koyarsanız pideler çok ıslanacak, az koyarsanız pideler kuru kalacak. Tam kıvamını tutturmanız gerekiyor.

Daha sonra paçanın etini ıslanan pidelerin üzerine serpiştiriliyor. Sonra kırmızıbiber, isteğe göre sirke, sarımsak ya da limon eklenir.

Son olarak bolca tereyağı koyulur.

Lezzet1 (1)

Kaynak: İHA