Yılanların çiftleşme dansı kamerada Yılanların çiftleşme dansı kamerada

Son günlerde sıcak havalar yine bunaltmaya başladı. Hemen herkes önümüzdeki günler için "Hava nasıl olacak?" sorusunun yanıtını aramaya başladı. Bu sırada Prof. Dr. Doğan Yaşar sıcaklıklarda mevsim normaline doğru hareket başladığını belirtti, La Nina'nın başlayacağını ifade etti. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ise 3 Haziran 2024 hava durumu raporu ile il il beklenen en yüksek sıcaklıkları açıkladı.

La Nina Manisa (2)

DAHA DA SICAK OLACAK

Meteoroloji 2'nci Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre; mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklarının, Ege Bölgesi genelinde artarak, 5 Haziran Çarşamba gününe kadar kıyı kesimlerde mevsim normallerinin 1 ila 3 derece, iç kesimlerde ise 4 ila 8 derece üzerine çıkması bekleniyor.

La Nina Manisa (4)

MANİSA VE AYDIN’A REKOR SICAKLIK!

İl merkezlerinde görülecek en düşük ve en yüksek hava sıcaklıklarının İzmir'de 31-35, Aydın'da 36-41, Çanakkale'de 29-35, Balıkesir'de 34-40, Manisa'da 35-41 derece olacağı belirtildi.

La Nina Manisa (3)

"SICAKLIKLARIN AVANTAJI ÇOK BÜYÜK"

TÜBA Çevre, Biyoçeşitlilik ve İklim Değişikliği Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, bu yıl Mayıs ayında havaların biraz serin geçtiğine dikkat çekip şöyle konuştu:

"Özellikle tarımla uğraşanlar yeteri kadar sıcak olmadığı için şikayetçi. Ama şu an yeniden toparlandı, sıcaklıklar başladı. Sıcaklığın artması tarım ile uğraşanlar açısından çok güzel bir haber. Rekorlar kırılır mı? Mesela İzmir'de haziran rekoru 44.3 derece. Bu rekorun kırılacağını pek sanmıyorum. Belki Aydın çok daha sıcak olabilir ki zaten Türkiye'nin 2'nci en sıcak ilidir. İzmir ve diğer bölgeler yaklaşık 31-35 arası verirken, Aydın 41 gibi sıcaklar veriyor."

"Sıcaklardan korkmayacağız. Sıcaklık arttıkça tarım ürünleri artar, yağışlar da artar, keyif de artar. Ancak, bizler, biraz sıcaklardan etkileniriz. Çok sıcaklarda özellikle saat 10.00 ile 17.00 arasında yaşlılar, tansiyon hastaları dışarı çıkmamalı. İşleri varsa da bu saatler dışında ayarlamalılar. Sağlık açısından kendimizi koruduğumuz sürece sıcaklıkların avantajı çok büyük."

La Nina Manisa (6)

"'SÜPER EL NİNO'NUN ETKİLERİ SÜRÜYOR"

Geçen sene 'Süper El Nino' yaşandığını hatırlatan Prof. Dr. Yaşar şunları söyledi:

"Hala onun etkileri devam ediyor. 'Süper El Nino' okyanusların çok çok ısınması demek. Deniz suyu yaklaşık 2 derece kadar ısındı. Bu nedenle havalar çok sıcak geçti. Mesela geçtiğimiz Nisan ayı 4.3 derece ile ortalamaların üstünde geçti. Yaklaşık olarak 16.3 derecelere çıktı ki Türkiye'de Nisan ortalama sıcaklığı 12 derecelerdedir.

YAZIN SICAKLIK REKORU GELİR Mİ?

Olağanüstü sıcak geçti ama artık 1 yıla yaklaşıyoruz, 'Süper El Nino' yavaş yavaş etkisini kaybediyor. Bunun arkasından 'La Nina' gelecektir. Şu anda bu sıcaklığa aldanmayalım. Yavaş yavaş hava sıcaklıkları tekrar normale dönecektir. Bu yaz sıcaklık rekorları kırılabileceğine pek katılmıyorum. 'Süper El Nino' devam ederse olabilir ama büyük ihtimalle 'La Nina' yani soğumaya dönüş olacaktır.

La Nina Manisa (5)

EL NİNO GİDERKEN LA NİNA GELİYOR

Geçtiğimiz sene Dünya Meteoroloji Örgütü 4 Temmuz'da 'Süper El Nino olabilir' diye bir uyarı yapmıştı ki zaten gerçekleşti. Hatta 23 Temmuz'da Türkiye'de, İzmir'de 32.3 ile deniz suyu sıcaklık rekoru kırıldı. Çok ciddi bir rakam. Bu yıl şu anda herhangi bir şey yok. Hatta serin bile gidiyor. Şu an denize gidenler 'Üşüyoruz' diyorlar. Evet bu doğal bir şey. Yani artık 'Süper El Nino'nun yani çok sıcak dönemlerin sonuna geliyoruz. Yeniden mevsim normaline doğru bir hareket başladı. Büyük olasılıkla 'La Nina' başlayacaktır, hava soğuyacaktır."

Kaynak: Haber Merkezi