Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ), 2023-2024 eğitim-öğretim yılında 8 bin öğrenciyi mezun ederek önemli bir başarıya daha imza attı. Üniversite, bu adımı 2024-2025 akademik yılında açılan yeni bölümlerle daha da pekiştirmeyi hedeflerken, yeni bölümler arasında yer alan Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi Elektrik Mühendisliği, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Veri Bilimi ve Analitiği ile Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi gibi yenilikçi programlar ile eğitimdeki yükselen ivmesini sürdürecek.
A W232242 01
Önümüzdeki dönem 9 bin yeni öğrenci
Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ), bu yıl 15 fakülte, 15 meslek yüksek okulu ve bir yüksekokuldan toplam 8 bin öğrenci mezun etti. Öğrencilerini nitelikli, yetkin ve özgüvenli profesyoneller olarak sahaya hazırlayan üniversitenin, önümüzdeki yıl ise 9 bin yeni öğrenci kabul edeceği bildirildi. Manisa Celal Bayar Üniversitesi, yenilikçi hamleler ve açılan yeni bölümler ile daha fazla öğrenciye kaliteli eğitim sunma hedefini gerçekleştirmek için çalışırken eğitimde inovasyonu, üniversite sanayi iş birliği ile geliştirmeye devam ediyor.
A W232242 02
Eğitimde yenilikçi adımlar
Teknolojik yenilikleri yakından izleyen MCBÜ, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesinde Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi bölümünü açarak bu alanda büyük bir ilerleme kaydetti. Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi Elektrik Mühendisliği ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Veri Bilimi ve Analitiği gibi programlar da ilk kez öğrenci alacak.

Salihli’den Viyana’ya staja giden 8 öğrenci eğitimlerini tamamladı Salihli’den Viyana’ya staja giden 8 öğrenci eğitimlerini tamamladı

A W232242 03
Gençlerin modern becerilerle donatılması amacıyla yapılan yenilikçi çalışmalar arasında, MCBÜ-TUSAŞ iş birliği ile açılan Hava Platformları ve Savunma Sistemleri Araştırma Laboratuvarı da önemli bir hamle olarak değerlendirilirken, laboratuvar TUSAŞ araştırma üniversiteleri dışında ilk kez Manisa Celal Bayar Üniversitesinde de açıldı.
'Tasarım ve İnovasyon odaklı Ürün geliştirme', 'Havacılık ve Savunma Teknolojilerinde Yenilikçi Üretim Teknikleri araştırma ve geliştirme', 'Ar-Ge proje iş birlikleri', 'Stratejik konularda lisans ve lisansüstü öğrenci ile doktora sonrası araştırmacı yetiştirilmesi' ve 'Üniversitenin test altyapısının kullanımı' açısından eğitimde büyük katkılar sağlayacak olan laboratuvar, öğrencilere sahaya çıkmadan önce deneyim kazanmalarını hedefliyor. TUSAŞ, üniversite ve sanayi iş birliğinde gerçekleştirilen proje bu yönüyle de örnek ve Türkiye'de ilk olurken, projeye Manisa Sanayisinden 6 firma destek veriyor.
A W232242 04
Laboratuvarlarda adil eğitim
Üniversite-sanayi iş birliği ile eğitimde uygulamaya önem veren MCBÜ, Manisa Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu'nda Enerjisa ortaklığıyla gelişmiş laboratuvarlar açtı. İmzalanan iş garantili protokol ile öğrenciler mezuniyet sonrası iş imkanına sahip olurken, projenin bir diğer dikkat çeken yönü ise Türkiye'de ilk kez kız ve erkek öğrenci kontenjanlarının ayrı ve eşit olarak belirlenmesi. Bu yenilik sayesinde kız öğrencilerin istihdamının desteklemesi hedefleniyor.
A W232242 05
Diplomalar Avrupa'da geçerli
MCBÜ'nün belirli bölümleri, Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) logosunu kullanma hakkına sahip. Bu da mezunlarının diplomalarının Avrupa'da geçerli olduğu anlamına geliyor. TYÇ logosu taşıyan bölümler arasında Biyoloji, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Hemşirelik, Kimya, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ile Tıp yer alıyor. Üniversitenin hedefi, bu akreditasyonu tüm üniversiteye yayarak öğrencilere uluslararası düzeyde tanınan diplomalar sunmak. Bu sayıda önemli artış sağlayan MCBÜ, her dönem bir önceki döneme göre kararlılıkla sayıyı artırma hedefine yürümeye devam ediyor.
Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Erasmus ve ikili iş birliği anlaşmalarıyla da adından söz ettiriyor. TÜBİTAK'ın çeşitli çağrılarından birçok proje alan üniversite, yayın ve proje sayısını artırma çalışmalarında da hedefine kararlılıkla ilerliyor.
A W232242 06
Açılacak yeni bölümler
Manisa Celal Bayar Üniversitesi 2024-2025 eğitim öğretim yılında açacağı ve ilk kez öğrenci alacağı bölümler ise şöyle: 4 yıllık bölümler: "Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi: Elektrik Mühendisliği, İlahiyat Fakültesi: İlahiyat (KKTC Uyruklu), Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi: Veri Bilimi ve Analitiği, Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi. 2 yıllık bölümler ise şöyle: "Köprübaşı MYO: Mahkeme Büro Hizmetleri, Manisa Teknik Bilimler MYO: Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi (Kız), Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi (Erkek), Büyük Veri Analistliği, Dijital Dönüşüm Elektroniği, İmalat Yürütme Sistemleri Operatörlüğü."

A W232242 07

Kaynak: İHA