CHP lideri Özgür Özel, yerel seçimlerdeki başarıyla ilgili partililere ve belediye başkanlarına seslenerek "Tarihin akışını değiştirme fırsatı yakaladık." dedi. Genel seçimleri işaret eden Özel şunları söyledi:

"CUMHURİYET'İN 2. YÜZYILINDA CUMHURİYET TARİHİNİ YENİDEN YAZMA FIRSATI YAKALADIK"

"Seçmenin mesajını anlamadıkları ortada. Birisi CHP'nin kazandığı bu başarıya dönüp 'Tesadüfen... Konjonktürel' gibi hiçe saymakla meşgulken, bir diğeri çıkıp 'Seçimleri biz kazandık' diyecek kadar küstahlaşmış ve kibrinden arınamamış bir noktadadır. Oysa biz bunu bir zafer olarak görmüyoruz. Evet bir başarıdır, önemli bir başarıdır. Ama zafer değildir, görevdir. Görev, önümüzdeki ilk seçimlerde parti iktidar olduğunda, bu iktidar değiştiğinde ancak zafere dönüşecektir. Elimizde belediyeleri yönetme, rantı yönetme, gençleri ve yakınlarımızı birtakım makamlara getirme, yandaşları zengin etme fırsatı yakalamadık arkadaşlar. Biz tarihin akışını değiştirme fırsatı yakaladık. Cumhuriyet'in ikinci yüzyılında Cumhuriyet'in tarihini yeniden yazma fırsatı yakaladık."

Başkan Balaban ve çevreciler 2 buçuk ton çöp topladı Başkan Balaban ve çevreciler 2 buçuk ton çöp topladı

"SABAH BÜYÜK ZAFER İÇİN ÇALIŞMAK ZORUNDA OLAN NEFERLER OLARAK UYANIN"

CHP'nin kıyıların yanı sıra Ankara'dan Karadeniz'e dek birçok ili kazandığını belirten Özel, belediye başkanlarının 'zafer kazanmış muzaffer komutan' olmaması gerektiğini söyledi. "Büyük zafer için şu anda çalışmak zorunda olan neferler olarak kalkın." diyen Özel şu mesajı verdi:

"Kimse bir şeyi eksik bırakmamıştır. Ege'de 'Kıyıların partisi' diyenler, hattı bir kat çekmeyi bırakıp ta Ankara'ya kadar getirmişlerdir. Artık Karadeniz'de Cumhuriyet Halk Partisi adına koca koca il belediyeleri, güzelim Sinop'ta, Zonguldak'ta, Giresun'da, Bartın'da belediyelerimiz, Artvin'de dalgalanmaya devam eden sancak bayrağımız durmaktadır. Ardahan elde ettiği mevziyi terk etmemiştir. Hangi birisine teşekkür edelim... Ama şunu unutmayalım ki ne benim ne kazanan başkanların kibre kapılmaya, kendimizde 'tarihi bir başarı elde etmiş muzaffer kahramanlar'... Onu göreceğiz, tarihi başarıyı göreceğiz günü gelince. Tarihi fırsatı yakalamış, tarihi görevi sırtına bindirilmiş parti emekçileri, kamu görevlileri ile karşı karşıyayız. 'Ben burayı falanca yıl sonra kazanan il başkanıyım', Allah senden razı olsun, emeklerini biliyoruz ve saygı duyuyoruz. Ama 'Belediyeyi ben yöneteceğim, ilçe başkanlarımın talepleri şöyle olacak', bunlara girdik mi bunun içinden çıkamayız. Belediye başkanlarımız parti aidiyetlerini unutmadan, kamu görevi yaptıklarının bilinciyle... Her birimiz onları başarmaya motive ederek, elde edecekleri başarıları en iyi şekilde anlatarak bu 4 yıllık süreçte bunun sınavını vereceksiniz. 'Manisa'yı kazanan ilk başkanı olmak onur vericidir', tarih bunu yazmayacak arkadaşlar. Tarih CHP'yi iktidar yapan il başkanı mı oldunuz, 4 yıl boyunca belediyelerle ilgili yönetimi doğru yapamayıp tarihi fırsatı kaçırıp elinize yüzünüze mi bulaştırdınız, ona bakacak. O yüzden sabah yataktan kalkarken, sizden ricam, 'belediyeyi kazanmış muzaffer komutan', tadını çıkarmaya giderek değil, 4 yıl sonraki mücadelenin ilk günlerini yaşayan, enerjisi olan, özgüveni tam ve büyük zafer için şu anda çalışmak zorunda olan neferler olarak kalkın. Ben her sabah yataktan bu niyetle kalkıyorum."

Kaynak: İHA