Salihli’nin Kabazlı Mahallesi’nde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın tahsis ettiği 5 dönümlük alana Belediye tarafından yapılan Cemevi projesinin temeline ilk harç, düzenlenen törenle atıldı. Cemevi projesinde Cemevi, Misafirhane, Aşevi, Kütüphane, Kurban kesim yeri, Gasilhane ve Morg ile otopark yer alıyor.
Muhtardan Başkan Kayda’ya teşekkür
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan temel atma töreninde konuşan Kabazlı Mahalle Muhtarı Selahattin Akcan “Bizler burada ayrıştırmayı değil, Anadolu’nun güzelliğine güzellik katmaya, kokusuna mis katmak için uğraşıyoruz. Çünkü asıl olan Anadolu’muzun güzelliği ile oluşan laik, demokratik, Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bu amaç doğrultusunda Cemevimizin yapımında hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan Salihli Belediye Başkanımız Zeki Kayda’ya çok teşekkür eder, emeği geçenlerden Allah razı olsun. Cemevimiz Salihli ve mahallemize hayırlı olsun” dedi.
“Bu projeyi siyasetin çok ötesinde yapıyoruz”
Sözlerine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Alevi İslam inancına sahip kardeşlerimiz bizim canımız, can beraberimizdir. Ne ayrımız vardır ne de gayrımız vardır. Cami ne kadar bizimse cemevi de o kadar bizimdir. Saz bizim, söz bizimdir. Cem bizim, semah bizimdir” diyerek başlayan Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, “2014 yılından beri canla başla ayrıştırmadan yolumuza devam ediyoruz. Hiçbir şekilde 102 mahallemizi birbirinden ayırmadan, o mahalledeki vatandaşlarımızın kimlikleri ne ise onu kabullenerek yolumuza devam ettik, Salihli’yi aldığımız noktadan birçok sorunları çözerek bugün Manisa’nın altın şehri, Türkiye’nin altın şehri haline getirdik. Köprülerle başladık, pazaryerleri ile devam ettik, kentimize meydanlar ve parklar yaptık. Şehrimize fakülte kazandırdık, Organize Sanayi Bölgesi çok önemli dedik, doğalgazı getirdik, fabrikaların bacalarını tüttürdük. Sağlık ocakları, muhtarlık binaları, ihtiyaç sahibinin yanında olmak için halk ekmek fabrikasını açtık. Masal gibi parklar yaparak, çocuklarımıza hediye ettik. Düğün ve çok amaçlı etkinlik salonları, prestij caddeleri, köyden mahalleye dönüşen tüm mahallelerimizin altını üstünü getirerek, hem alt, hem de üst yapılarını çözdük. Mahallelerde hayata geçirdiğimiz projelerden bir tanesi de Kabazlı Cemevi projesiydi. 7 milyon liralık bu projenin temelini atmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu. Salihli Belediyesi olarak Kabazlı Cemevini siyasetin ötesinde yaptıklarını belirten Başkan Kayda “Çünkü bu iş bizim manevi dünyamız ile ilgilidir. Siyasetin çok ötesinde yapıyoruz. Şimdiden Kabazlı Cemevi, bölge insanımıza hayırlı olsun” diye konuştu.
“Cemevi bölge insanımıza hayırlı olsun”
Kabazlı Mahallesi’nde hayırlı bir iş için bir araya geldiklerini belirten Salihli Kaymakamı Mehmet Kamil Sağlam “Cemevleri aşk, edep ve gönül ocağıdır. Buralar Hazreti peygambere ve ehli beytine aşık olanların durağıdır. Buralarda ilim ve ahlak birlikte yol yürür. Medeniyetimize hayırlı insanlar burada yetiştirilir. Hacı Bektaş-ı Veli ve evlatları, ocaklarımızı bu gaye ile kurmuşlar, yaymışlar ve Anadolu’da yaşatmışlardır. Bu duygularla temelini atacağımız Cemevi’nin Alevi Bektaşi kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum, Can kalın” dedi.
MHP TBMM Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay ile AK Parti Manisa Milletvekili Mücahit Arınç’ın da birer konuşma yaptığı temel atma töreni yapılan dua, kurban kesimi ve ikram ile son buldu.
Protokol üyeleri katıldı
Salihli Belediyesi Kabazlı Cemevi temel atma törenine, Kaymakam Mehmet Kamil Sağlam, MHP TBMM Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, AK Parti Manisa Milletvekili Mücahit Arınç, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, Belediye Başkan Yardımcıları Metin Durmaz, Mahmut Süreyya Karaoğlu ve Serkan Sözer, İlçe Emniyet Müdürü Burhan Demirkıran, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Doğukan Karaaslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Yenen, AK Parti İlçe Başkanı Osman Aksoy, MHP İlçe Başkanı Halil Tüfek, Ülkü Ocakları İlçe Başkanı Fatih İşlek, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Faruk Sabri Dönmez, belediye meclis üyesi adayları, muhtarlar ile mahalle halkı katıldı.