Sulama ücretinin bayram ve hasat öncesi peşin olarak talep edilmesi ise çiftçilerin tepkisini çekti.

T E P K İ

Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, duruma tepki göstererek ‘Sesimizin duyulmasını istiyoruz” dedi.

Yalvaç “2024 yılı sulama birliği tarifesine göre sulama ücretlerinin dekar başına 351 TL olduğunu Sağ Sahil Sulama Birliği’nden telefonlarımıza gelen mesajla öğrendik. Geçen sene dekar başına 200 TL olan ve 100 TL’sini devletimizin karşıladığı bu ödemeyi geçen seneki gibi devletimiz bir kısmını kendi karşılamadığı gibi bir de çiftçiden bayram ve hasat öncesi peşin olarak istiyor.

1 Temmuz'da milyonları ilgilendiren değişim rüzgarı başlıyor | Sözleşmede yeni kira artış oranları nasıl belirlenecek? 1 Temmuz'da milyonları ilgilendiren değişim rüzgarı başlıyor | Sözleşmede yeni kira artış oranları nasıl belirlenecek?

K A P A K-112

Çiftçinin ürününü hasat etmeden, hasadını satmadan bu parayı ödemesi çok zor. Bizler bu ödemenin yüzde 50’sinin devletimiz tarafından çiftçimize hibe edilmesini istiyor, kalan meblağın da hasattan sonra alınmasını talep ediyoruz. Ovamız su olmadan tarımın yapılacağı bir ova değil, haliyle su ovamız için hayat kaynağı. Tüm çiftçilerimiz adına sesimizin duyulmasını rica ediyoruz.” Dedi.

Muhabir: Fatma Uysal