Konuyu TBMM’de gündeme getiren Başevirgen, “Salihli ilçemizde çiftçilerimizden alınan dekar başına sulama ücretine akla, mantığa sığmayacak bir zam geldi. Çiftçilerimiz için hayat kaynağı olan suya gelen bu zam kabul edilemez. Sulama ücretinin yine en az yüzde 50’sine devlet desteği verilmeli ve ödemeler hasat sonrasında yapılmalıdır” dedi.

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak ? Kök maaşa seyyanen zam formülü En düşük emekli maaşı ne kadar olacak ? Kök maaşa seyyanen zam formülü

Manisa’nın Salihli ilçesinde, geçtiğimiz yıl 100 lirası devlet desteği olan 200 liralık sulama ücreti, bu yıl devlet desteksiz 351 liraya yükseltildi. Çiftçiler ücret artışını telefonlarına gelen bir mesajla öğrendi. Bu fiyat artışının kabul edilemez olduğunu söyleyen CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gündeme getirdi.

Su Zammi (3)12

“ÇİFTÇİLER SULAMA ÜCRETLERİNE GELEN ZAMLA BİR DARBE DAHA YEDİ”

Yüksek girdi maliyetleri altında ezilen çiftçinin sulama ücretlerine gelen zamla bir darbe yediğini söyleyen Başevirgen, “Salihli ilçemizde, çiftçilerimizden alınan dekar başına sulama ücretine akla, mantığa sığmayacak bir zam geldi. Geçtiğimiz yıl 100 lirası devlet desteği olan 200 liralık sulama ücreti, bu yıl devlet desteksiz 351 liraya yükseltildi” dedi.

Su Zammi (2)12

“SULAMA ÜCRETİNİN EN AZ YÜZDE 50’SİNE DEVLET DESTEĞİ VERİLMELİDİR”

Üreticilerin zammı telefonlarına gelen bir mesajla öğrendiğini belirten Başevirgen, ödemelerin bayram öncesinde ve peşin olarak istendiğini ifade etti. Başevirgen, “Çiftçi ürününü hasat etmeden, bu parayı nasıl ödesin? Çiftçilerimiz için hayat kaynağı olan suya gelen bu zam kabul edilemez. Sulama ücretinin yine en az yüzde 50’sine devlet desteği verilmeli ve ödemeler hasat sonrasında yapılmalıdır” diye konuştu.

Su Zammi (2)12-2

“İKTİDAR ÇİFTÇİLERİN TARLADAN UZAKLAŞMASI İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPIYOR”

Salihlili çiftçilerin zamma isyan ettiğine de sözlerine ekleyen Başevirgen, “Çiftçilerimiz her şeye rağmen borçla üretmeye devam ediyor. Yüksek mazot, gübre, ilaç fiyatları altında ezilen çiftçilere her gün yeni bir darbe daha vuruluyor. Üretimin desteklenmesi gerekirken, iktidar çiftçilerin tarladan uzaklaşması için elinden geleni yapıyor” dedi.

Muhabir: Behzat Akcan