Günümüzde en popüler eğlence aktivitelerinden biri olsan sinema her yaştan insanın keyifle vakit geçirebileceği bir yerdir. Sinema bilet fiyatları ise merak edilen konular arasındadır.

Sinemaya gitmek, günümüzde özellikle de büyük şehirlerde oldukça pahalı bir aktivite haline gelmiştir. Bu sebeple sinemaya gitmek isteyenler öncelikle sinema bilet fiyatları araştırması yapıyor. 

Sinema bilet fiyatları 2024 yılı itibariyle zam oranından etkilenmiştir. Peki, sinema fiyatları ne kadar oldu? Detaylı bir şekilde aktardık…

Sinema Bilet Fiyatlari 9

Sinema Bilet Fiyatları

Film izlemenin yanı sıra sosyalleşmek için de ideal bir ortam sunan sinema, birçok insanın severek yaptığı bir aktivitedir. 

Yeni yıl itibariyle de vizyona yerli ve yabancı olmak üzere birçok yeni film girdi. Sinemaseverler ise gitmek istedikleri filmlerin vizyona girmesi için sabırsızlıkla beklediler.

Sinemaya gitmek isteyenler, gitmeden önce sinema bilet fiyatları ne kadar diye araştırıyor. 2024 yılında yapılan zamlarla beraber sinema bilet fiyatları da artış yaşamıştır.

Sinema bilet fiyatları, sinemanın bulunduğu şehir, bulunduğu alışveriş merkezi, sinemanın kalitesi ve filmin türüne göre değişiklik gösterebilir. 

Sinema Bilet Fiyatlari 7

Büyük şehirlerde sinema bilet fiyatları,  küçük şehirlere göre daha yüksektir. Ayrıca, alışveriş merkezlerinde bulunan sinemaların bilet fiyatları, bağımsız sinemaların bilet fiyatlarına göre daha yüksektir. 

Son olarak, sinema kalitesi de bilet fiyatlarını etkileyen faktörlerdendir. IMAX, 4DX gibi teknolojik özellikler sunan sinemaların bilet fiyatları, geleneksel sinemaların bilet fiyatlarına göre daha yüksektir. Buna göre, sinema bilet fiyatlarını derledik.

2024 yılı itibariyle sinema fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • 2024 yılı Ocak ayı itibariyle Türkiye’de sinema bilet fiyatları, ortalama olarak 109 TL’dir.
 • 2024 yılı Ocak ayı itibariyle en düşük sinema bileti fiyatı ise 89 TL civarındadır.

Sinema bilet fiyatları sinemanın bulunduğu şehre ve kalitesine göre değişiklik gösterir demiştik. Buna göre, Türkiye’deki çoğu alışveriş merkezinde bulunan Paribu Cineverse ve Cienens sinemalarının fiyatlarına bakalım…

Paribu Cineverse Bilet Fiyatları

Sinema Bilet Fiyatlari 5

Paribu Cineverse, Türkiye’nin en büyük sinema işletmelerinden biridir. 2022 yılında Paribu tarafından satın alınan Cineverse, şu anda Türkiye genelinde 100’den fazla sinema salonuna sahiptir.

Paribu Cineverse’te sinema bilet fiyatları, haftanın günü, seans saati ve filmin türüne göre değişiklik gösterebilmektedir.

Buna göre, Paribu Cineverse 2024 sinema bilet fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • 2024 yılı Ocak ayı itibariyle Paribu Cineverse sinema bilet fiyatları, tam bilet için 200 TL’dir.
 • 2024 yılı Ocak ayı itibariyle Paribu Cineverse sinema bilet fiyatları, öğrenci bileti için ise 185 TL’dir.
 • Paribu Cineverse bir de sweet box seçeneği sunmaktadır. Bu da 420 TL olarak güncellenmiştir.

Cinens Sinema Bilet Fiyatları

Sinema Bilet Fiyatlari 8

1994 yılında kurulan Cinens Sinemaları, şu anda Türkiye genelinde 40’tan fazla sinema salonuna sahiptir.

Yine Cinens sinema bilet fiyatları da bulunulan şehre ve alışveriş merkezine göre değişiklik göstermektedir.

Buna göre, Cinens 2024 sinema bilet fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • 2024 yılı Ocak ayı itibariyle Cinens sinema bilet fiyatları, tam bilet için 130 TL’dir.
 • 2024 yılı Ocak ayı itibariyle Cinens sinema bilet fiyatları, öğrenci bileti için ise 120 TL’dir.

Sinema bilet fiyatları güncel halini derledik. Bu konuda bir de sinema kaç yaş altı ücretsiz gibi bir soru da sinemaseverler tarafından sorulmaktadır. Sinema biletleri genellikle 6 yaş altı çocuklar için ücretsizdir. 

Sinema Bileti Nasıl Alınır?

Sinema Bilet Fiyatlari 3

Sinemaya gitmek isteyenler biletlerini artık çeşitli yollarla ayırt edebiliyor veya satın alabiliyor. 

Sinema bileti almak için iki türlü yöntem vardır. Birincisi, bileti sinema salonun bulunduğu yerden satın almaktır. Gitmek istediğiniz sinema salonunu seçip burada bulunan gişe yerlerinden, gitmek istediğiniz filmi ve seansı seçerek biletinizi satın alabilirsiniz. 

İkincisi ve genellikle yaygın bir şekilde tercih edilen seçenek ise internet üzerinden bilet almaktır. Bu yöntemde sinema salonlarının web sitelerinden veya online bilet satış platformlarından biletinizi satın alabilirsiniz.

İnternette sinema bileti almak için izlenecek adımlar ise şu şekildedir: 

 • Bilet almak istediğiniz sinema salonunun web sitesine veya online bilet satış platformuna girin.
 • Filmi, seansı ve koltuk adeti seçin.
 • Ödeme yöntemini seçin ve kart bilgilerinizi doğru bir şekilde girerek ödeme işlemini gerçekleştirin.
 • Bu adımdan sonra, bilet bilgileri cep telefonunuza sms olarak veya e-posta adresinize mail olarak gönderilecektir.

Sinema Bileti Kampanya Fırsatları Nelerdir Nasıl Yararlanılır?

Sinema Bilet Fiyatlari

Sinema sektörü, her geçen gün daha popüler hale gelmektedir. Bu durum, sinema bilet fiyatlarının artmasına neden olabiliyor. Bunun yanı sıra 2024 yılında yükselen enflasyon sebebi ile de sinema bilet fiyatları oldukça artış yaşamıştır. 

Volkswagen Fiyat Listesi 2024 | Volkswagen Polo, T-Cross, Golf, Tiguan, T-Roc, Touareg ve Passat Mart Güncel Fiyatlar Volkswagen Fiyat Listesi 2024 | Volkswagen Polo, T-Cross, Golf, Tiguan, T-Roc, Touareg ve Passat Mart Güncel Fiyatlar

Hal böyleyken sinemaseverler sinema biletini kampanyalı bir şekilde almayı tercih ediyor. Bunun için sinema bileti kampanyaları araştırdık…

Yararlanabileceğiniz bazı sinema bileti kampanya fırsatları aşağıdaki gibidir:

 • Kültür Bakanlığı Türkiye vatandaşlarına sinema kartı sağlamaktadır. Kültür Bakanlığı tarafından verilen sinema kartı, öğrencilere ve 60 yaş üstü vatandaşlara sinema biletlerinde %50 indirim sağlamak amacıyla verilmektedir.
 • Bazı sinema salonları ise, müşterilerine özel müşteri kartları sunmaktadır. Bu kartlar ile sinema biletlerini indirimli alma avantajı sağlamaktadır.
 • Çeşitli dönemlerde düzenlenen kampanyalarla da sinema biletini indirimli olarak almak mümkün. Sinema salonları bu tarz kampanyaları kendi web sitesi üzerinden veya sosyal medya hesaplarından duyurmaktadır. 

Sinema bilet fiyatları ve faydalanılabilecek bazı kampanyaları paylaştık. Bulunduğunuz şehre göre de bu seçenekler değişkenlik gösterebileceği için buna göre fiyat araştırması yapmakta fayda vardır. 
 

Kaynak: Ayşenur Yılmaz