Aydın Umurlu Mahallesi’nde doğal ve endemik bitkiler üzerine patentli çalışmalar yapan Karya Farma HBX Ar-Ge çalışmalarının sürdürüldüğü bölgeye gelen bir sokak köpeğinin doğum yapacağını anlayan mahalle sakinleri köpeğe yardımcı olmak için evlerini açtılar. Kısa süre sonra doğuma yapmaya başlayan köpek bir batında 12 yavru birden doğurdu. Mahalle sakinlerini adeta şaşırtan sokak köpeğinin yavrularını bakabilmesi için anne köpek özel olarak beslenmeye başlandı.

Whatsapp Image 2024 03 13 At 12.53.29 (5)
Mahalledeki kedi ve köpekleri beslediklerini ancak Sarıkız Karya adını verdikleri sokak köpeğinin herkesi şaşırttığını belirten Hakan Başlık, “Mahallemizdeki sokak hayvanlarını besleme yaparken bu köpeğimiz de besleme yaptığımız canlar arasına geçen yıl dahil olmuştu. Hamile olduğunu farkettik. Doğumu yaklaşınca adeta bize sığındı. Biz de kapımızı açıp onu evimizin bahçesine aldık. Uygun bir doğum ortamı hazırladık. Köpek doğum yapmaya başlayınca gözlerimize inanamadık. Bir batında tam 12 yavru doğurdu. Bu kadar yavruyu bakamayacağını düşünerek köpeği yavrularını büyütünceye kadar misafir edeceğiz” dedi.

Karaciğer Dostu: Enginarda hasat başladı Karaciğer Dostu: Enginarda hasat başladı

Whatsapp Image 2024 03 13 At 12.53.29 (2)
“Sahipsiz Canlar Huzur Köyü Projesi ile bakıma alınacak”
Aydın’ın en önemli sorunlarından birinin sokak hayvanları olduğunu ve bu sorunun çözümüne ilişkin HBX Ar-Ge olarak bir proje başlattıklarını belirten Karya Farma Ar-Ge Koordinatörü Hakan Başlık, “İlimizin hatta ülkemizin bu sorunun çözümü için ‘Sahipsiz Hayvanlar Huzur Köyü’ adlı bir proje hazırladık. İnşallah yer konusundaki sıkıntıları bir an önce çözüp sahipsiz olan tüm sokak canlarını bu köye nakledip bakımlarının da burada yapılmasını sağlayacağız. İlk etapta sahiplendirmeye gayret edeceğimiz bu canlar bu projenin ilk misafirleri olacak” diye konuştu.

Whatsapp Image 2024 03 13 At 12.53.29
Bu arada bir köpeğin bir batında 12 yavru doğurduğunu öğrenen mahalle sakinlerinden bazıları meraklarını gidermek için köpeğin bulunduğu alana geldi. Mahalle sakinlerinden 69 yaşındaki Terzi Vedat Dondurmacı ve Muharrem Durmuş İlk defa bir köpeğin bir batında 12 yavru doğurduğuna şahit olduklarını söylediler.

Editör: Ayşenur Yılmaz