“Sünnet olmamış erkeklerde cinsel yolla bulaşan hastalıklara ve penis kanserine daha sık rastlanır. Sünnetsiz erkeklerle evli kadınlarda rahim ağzı kanseri daha sık görülür. Sünnet erkeklerin AIDS’e yakalanma riskini de 6 kat azaltır.” diyen, Duran, sünnetin yararları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

UZMANLARCA YAPILMALI GENEL ANESTEZİ TEHLİKELİ Mİ?

Pek çok aile genel anestezi ile yapılan sünnete sıcak bakmaz . Oysa güvenilir bir sağlık kurumunda yapılan sünnet işlemi esnasında çocuğa yüzeysel bir anestezi verilir ve ilaçlarla ağrı duyması engellenir. Böylece çocuğun psikolojik ve cerrahı olarak rahatlaması sağlanır. Normal şartlar altında sünnet işlemi 15-20 dk sürer.

SÜNNETİ KİM YAPMALI?

Sünneti sağlık teknisyenleri yanı sıra pratisyen doktorlarda yapabilir. Ama mümkünse ilk tercihiniz bir ürolog veya çocuk cerrahı uzmanından yana olsun .! Bu uzmanların bulunmadığı yerlerde ise genel cerraha başvurmak gerekir. Lazer ile sünnet yöntemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Lazer ile sünnet yöntemi kanama olmadığı ve çocuk fazla korkmadığı için çok popüler. Ancak bu uygulanmaması gereken bir yöntem. Lazer diye sunulan alet bir çeşit elektrikli havya. Bu yöntem ile sünnet derisi yakılarak alınıyor ve diğer dokularda yanıyor. Bütün dokuları harap ediyor. Sinir uçlarına zarar veriyor. İleride çocuğun cinsel hayatını etkiliyor. Erken boşalma ve ereksiyon problemleri meydana gelebilir. Lazerle sünnet sağlık bakanlığı tarafından yasaklanmış durumdadır.

Nefes darlığından Manisa Şehir Hastanesinde kurtuldu Nefes darlığından Manisa Şehir Hastanesinde kurtuldu

TRAVMA YARATABİLİR!

Sünnet basit gibi görünse de çocuğunuzun psikolojisini ve cinsel hayatını etkileyen önemli bir cerrahı işlemdir. Sünnetin hijyenik ortamda ve uzman kişilerce yapılması gerekir. Sünnetin anestezi altında yapılması uygundur. Lazer ile yada lokal anestezi ile yapılan sünnetler çocuğun çok derin psikolojik travmalar yasamasına neden olabilir. Bu da ileride çocuğun sosyal ve psikolojik yaşantısını ve de evlilik hayatını olumsuz etkiler. Yaşanan bu travmalardan dolayı çocuklarda kişilik problemleri hırçınlık idrar kaçırma ve ileri yaşlarda erken boşalma gibi rahatsızlıklarla karşılaşılabilir.

100 İŞLEMDEN 40'I HATALI !

Tıbbı açıdan doğru yapılmayan sünnet bir çok sağlık sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Uzmanlarca yapılmayan 100 sünnetin en 30-40’ında hatalı uygulamalara rastlanır. Bu hataların bir kısmında geri dönüşüm olmayan durumlar ortaya çıkabiliyor. Eski usullerle lokal anestezi ile yapılan sünnette oluşabilecek risklerde en önemlisi kanama sorunu bu soruna hemen müdahale edilmezse ölüme bile neden olabiliyor. Diğer bir risk ise enfeksiyon. Steril şartlarda yapılmayan sünnette bulaşıcı hastalık kapma riski artar özellikle toplu yapılan sünnetlerde bu risk çok daha yüksektir”

Muhabir: Fatma Uysal