Tariş Üzüm Birliği Başkanı Ferhat Şen ve Ali Rıza Onur, Selim Ünlükoç,  İbrahim Balık ,  Hasan Ata, Mehmet Bozan,  Ayhan Aslantaş ve  Halil Güvendiren’den oluşan ekibi  iftar yemeğinde basın çalışanlarıyla buluştu.

Ferhat Şen, yaptığı basın açıklamasında  “İki ay önce bir görev değişimi oldu. Bu iki aylık dönemde neler yaptık,  bunun değerlendirmesini yapalım istedik. Bundan böyle kurumun şeffaflığı ve ortaklarımızın bilgilendirilmesi amacıyla belirli aralıklarla bir araya geleceğiz . 100 yıllık bir kurum olan Tariş  Üzüm Birliği 13 kooperatif,  9 bin  ortaktan oluşmaktadır.  Bünyemizde Kuru  üzüm işletmesi,  sirke fabrikası,  alkol fabrikası,  pekmez fabrikası,  kolonya fabrikamız ve Tarpaz bulunmaktadır.” Dedi.

Şen, Tatlıcı Kenan Sosyal Tesislerinde düzenlediği iftar yemeğinde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı yemek sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başkan Şen, seçim sürecinde vaat ettikleri 5 lira fiyat farkının Haziran ayının ilk haftasında ödemeye başlayacaklarını ifade etti.

ÜZÜM İŞLETMESİ  KAPASİTESİ ARTIRLACAK

Entegre Üzüm İşletmesinin üretim kapasitesini 40 bin tondan 80 bin tona çıkaracaklarını söyleyen Şen, “Üzüm İşletmemizin üretim kapasitesini iki katına çıkaracağız. Çalışmalarımız başladı. Önümüzdeki Ağustos ayına yetiştireceğiz. Ülke Pazar payının yüzde 50’sini elimizde bulundurduğumuz Sirke İşletmemizde ilave 10 milyon litrelik ilave yatırımla kapasite artırımına gideceğiz. Entegre Üzüm İşletmesi ve Sirke İşletmesindeki tadilat ve yatırımlar için 200 milyon TL. harcayacağız” şeklinde konuştu.

Kendilerinin göreve gelmeden önce birliğin 8 bin ton kuru üzüm aldığını ifade eden Şen, göreve geldikten bu yana 5 bin ton daha üzüm alımı gerçekleştirdik.  Alkolde mevcut distrübitör ile anlaşmanın feshini istediklerini dile getiren Şen, yeni dağıtım anlaşmasıyla Pazar payını yüzde 50’ye çıkararak Mercan rakısını ülke genelinde marka yapacaklarını belirtti.

Manisa’da 14 dekarlık bir araziye sahip olduklarını hatırlatan Başkan Şen, “Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’le görüşerek sorunları aştık. Alsancak’taki arazimizle ilgili hukuki sorunları gidereceğiz. Bu bağlamda Alaşehir İstasyon mahallemizdeki eski depomuzu da değerlendireceğiz. Sirke fabrikası için ,  eski yönetime  çok teşekkür ediyorum,  çok iyi bir strateji izlemişler. Şu anda Tariş  sirke pazarının yüzde 50’sine  sahip.  Talepleri karşılayamıyoruz.  Buda bizim yeni yatırımlar yapmamız gerektiğini gösterdi. Burada da 10 milyon litrelik yeni yatırım planlaması yaptık.  Bunun için kamu ve özel bankalarla görüştük hepsinden destek aldık”

Uyuşturucu operasyonu: 2 tutuklama Uyuşturucu operasyonu: 2 tutuklama

1  AĞUSTOS’TA FİYAT AÇIKLAMASI YAPILACAK

Üzüm avans alım fiyatlarını 1 Ağustos tarihinde açıklayacaklarına dikkat çeken Başkan Şen, “Nisan Mayıs aylarında arazilerde rekolte çalışması yapacağız. Ortaklarımızı yaş veya kuru olarak ayrı kategoride üzüm yetiştirmeye yönlendireceğiz. Üzüm alımlarında TMO ile ortak çalışmayı planlıyoruz. Belki süreç TMO’nun ihracatçı kurum oluşmasıyla sonuçlanacak.” Dedi.

KENDİ ELEKTRİĞİMİZİ KENDİMİZ ÜRETECEĞİZ

Stok maliyetinin birliği zorladığına dikkat çeken Başkan Şen, “İşletmemizin en büyük gideri elektrik. Bunu karşılayabilmek için , kendi elektriğimizi kendimiz üreteceğiz. Üzüm İşletmemizin çatışında test çalışmalarımız sürüyor. Çatılarımız olmazsa , arazi kiralayıp ,  güneş paneli kurarak kendi enerjimizi sağlayacağız. Çoğu depolarımızı yenileyerek üzüm alımı yapılmasını sağlayacağız.” Dedi.

FAİZSİZ MAZOT İMKANI

Ortakların akaryakıt maliyetini düşürmek ve kolaylık sağlamak adına firmalar ve bankalarla yaptıkları anlaşma ile ortaklara 5 ay vadeli faizsiz akaryakıt alma imkanı sağladıklarını ifade eden Başkan Şen, bankalar nezdinde TARİŞ’in itibarlı bir konumda olduğuna dikkat çekti. Şen, Tariş  bir marka olarak dünya çapında çok iyi tanınıyor.  Bize düşen burada kurumsal bir yapı oluşturarak ileride,  arkadan gelecek nesile bırakabileceğimiz en büyük hediye bu olacak.” Dedi.

Muhabir: Fatma Uysal