Tiroid bezinin boynun ön, orta ve alt kısmında yaklaşık 20 gram ağırlığında ve kelebeğe benzeyen bir organ olduğunu aktaran Uzman Doktor Sadettin Dolar, "Tiroid bezinin büyümesine guatr denilmektedir. Guatr, çoğunlukla iyot eksikliği nedeniyle meydana gelmektedir. Guatr olan her kişide tiroid hormonlarında hastalık meydana gelmemekle birlikte bu durum tiroid hastalıklarının görülme riskini arttırmaktadır. Tiroid hormonları çocuklarda büyüme ve gelişme üzerine etkiler sağlarken; erişkinlerde vücut metabolizmasının düzenlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Tiroid hastalıkları, kadınlarda daha fazla görülmekle beraber her iki cinsiyeti de etkilemektedir. Tiroid hormonlarının eksikliği sıklıkla Haşimato hastalığında, fazlalığı ise Zehirli guatr hastalığında görülmektedir" diye konuştu.

Salihli’de doktorlardan tepki | Doktorlar hayatlarını kaybeden mesai arkadaşları için toplandı Salihli’de doktorlardan tepki | Doktorlar hayatlarını kaybeden mesai arkadaşları için toplandı

Belirtileri hakkında bilgi veren Dolar, "Tiroid hormon bozuklukları halsizlik, yorgunluk, kilo verememe veya kilo kaybı, çarpıntı, terleme, ciltte kuruluk, tansiyon yüksekliği, depresif duygu durumu, unutkanlık, kabızlık veya ishal şeklinde olabilecek sindirim problemleri, konsantrasyonda azalma, kas ve eklem ağrıları, saçlarda dökülme, adet düzensizlikleri gibi belirtilere sebep olmaktadır. Bu belirtileri taşıyan bireylerin hormonal değerlendirme için iç hastalıkları uzmanına başvurması gerekmektedir. Ayrıca tiroid bezi üzerinde kendi dokusundan farklı olarak gelişim gösteren nodüller oluşabilmektedir. Bu nodüller büyük oranda iyi huylu özellik göstermekte olup bazıları aşırı tiroid hormon salınımına neden olabilmektedir. Az bir kısmında ise nodüller kanser riski taşımaktadır. Nodüllerin doğru değerlendirilmesi için kan testleri ve ultrason incelemesi yapılmaktadır. Riskli görülen nodüllerde düzenli aralıklarla takip ve gerekli durumlarda biyopsi ile örnekleme yapılması gerekmektedir. Tiroid hastalıklarından korunabilmemiz için fazla kilodan kaçınmak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, endokrin bozucu kimyasallar olarak adlandırılan çoğunlukla plastik ve koruyucu katkı maddelerinde yer alan işlenmiş gıdalardan kaçınmak, eksiklik görülmesi halinde D vitamini, selenyum, iyot takviyeleri almak ve düzenli aralıklarla doktor kontrollerimizi yaptırmamız gerekiyor." şeklinde konuştu.

Muhabir: Behzat Akcan