Kamuda tasarrufun ilk adımları TBMM'de atıldı | İşte 'tasarruflu' menü... Kamuda tasarrufun ilk adımları TBMM'de atıldı | İşte 'tasarruflu' menü...

Başevirgen, “Ocak ayında Türkiye’de 770 milyon kez kredi kartı kullanıldı. 23 milyon 61 bin kez de nakit avans çekimi yapıldı. Ekonomi yönetimi enflasyonu düşürme bahanesiyle kart limitlerini sınırlandırıp, taksit sayısını azaltsa da, yurttaşların bankalara olan borcu her hafta artıyor. Tüketicilerin bankalara olan borçları 2024 yılı başından bu yana 256,5 milyar lira arttı” dedi.

“MAAŞLAR ARTIK TEMEL İHTİYAÇLARA BİLE YETMİYOR”

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre vatandaşların kredi kartıyla yaşadığını söyleyen Başevirgen, “Açlık sınırının 16 bin 257 lira olduğu ülkemizde, 17 bin liralık asgari ücret, 10 bin liralık emekli maaşı artık temel ihtiyaçlara bile yetmiyor. Ceplerinde para kalmayan vatandaşlarımız kredi kartlarına ve nakit avanslara sarılıyor. Ocak ayında Türkiye’de 770 milyon kez kredi kartı kullanıldı. 23 milyon 61 bin kez de nakit avans çekimi yapıldı. Ekonomi yönetimi enflasyonu düşürme bahanesiyle kart limitlerini sınırlandırıp, taksit sayısını azaltsa da yurttaşların bankalara olan borcu her hafta artıyor. Kredi kartlarına ve nakit avanslara getirilen kısıtlamalar vicdani değildir. İktidar vatandaşların geçinebilmek için sarıldığı son dalı da kırıyor, yanlış ekonomi politikalarının faturasını vatandaşlara kesmeye devam ediyor” dedi.

Muhabir: Behzat Akcan