A W210224 01Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında Manisa'da, 'Coğrafi İşaretli Ürünlerle Manisa Mutfağından Yenilikçi Lezzetler' sunumu yapıldı. Başta dünyaca ünlü Çekirdeksiz Sultaniye Üzümü ve Mesir Macunu başta olmak üzere farklı lezzetleri bir araya getiren Manisalı şefler hazırladıkları sunumlarla katılımcılara lezzet şöleni yaşatırken, hem şeflere hem de sunum yapan öğrencilere sertifika takdim edildi.

A W210224 02

Program hakkında bilgi veren Manisa Gastronomi Derneği Başkanı Gizem Tarım, "Bu sene programımızda üzümü ön plana çıkarmak istedik. Manisa Valiliği Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü başkanlığında Manisa Ticaret Borsası sponsorluğunda Gastronomi Derneği olarak bu programı hazırladık. Amacımız üzümü, asma yaprağını, tescilli ürünlerimizi ön plana çıkarmaktı. Bundan dolayı ürünlerimizi de ona göre hazırladık. Manisa Bağcılık Araştırma Merkezinin üzüm şırası, üzüm şerbeti, koruk suyu, üzüm çekirdeği, üzüm pekmezi ve Ticaret Borsamızın tescilli üzümü ile başladık. Manisa'nın yine tescilli bir ürünü olan taban simidinin yapıldığı nohut mayasıyla üzümlü bir ekmek yaptırdık. Farklı bir lezzet oldu. Sadece otlarımızı sezonu bitirdiğimiz için kullanamadık. Asma yaprağında farklı yemekler ortaya çıktı. Koruk suyu ile pişen ve soslanan yemeklerimiz oldukça lezzetli oldu" dedi.

Sivil Tolum Kuruluşları, Odalar ve Firmaların Gazetemiz Aracılığıyla Kutlama Mesajları Sivil Tolum Kuruluşları, Odalar ve Firmaların Gazetemiz Aracılığıyla Kutlama Mesajları

A W210224 03

Yapılan sunumun ardından Manisa Vali Yardımcısı Erhan Günay ve Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak tarafından hem şeflere hem de sunum yapan öğrencilere sertifika takdim edildi.

Manisa MutfapkA W210224 06

A W210224 05

Kaynak: İHA