Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde son yıllarda üzüm bağlarını doğa olaylarından korumak için kullanılan dolu tül giderek yaygınlaşıyor.
KULLANIM SÜRESİ 2 İLE 7 YIL ARASINDA
Sarıgöl'de üzüm üreticileri bağlarını doludan koruma amaçlı olarak dolu tül ile örtü altına almaya başladı. Her yıl giderek artan dolu tül ile koruma sistemi Sarıgöl Ovasında giderek yaygın hale geldi. Kullanım sürelerinin 2-7 yıl arasında olan dolu tül için bağcılar yüzde 25 peşin olmak üzere geriye kalan yüzde 75'i banka kredili olarak beş yılda ödeme ile bağlarını örtü altına almaya başladı.
BANKALAR KREDİ VERİYOR
Bir dolu tülün uzunluğunun 300 metre olduğunu ve yaklaşık 1 buçuk dekarlık alanı kapladığını anlatan Sarıgöllü üzüm üreticisi Emin Çepel, "Son yıllarda üzümlerimizi doludan koruma amaçlı olarak dolu tül sistemini yapmaya başladık. Bu örtü sistemi yüksek olması bakımından daha sağlıklı ve doluya karşı koruyor. Dolu tül örtü sistemi için bankalar yüzde 25'i peşin geriye kalan yüzde 75'ini de beş yıl kredi vermekte. Geçen yıl bağların üzerine örtülen dolu tül sistemi sonrası bu yıl daha fazla dolu tül sistemine geçiş olmaya başladı." dedi.
KESİN ÇÖZÜM
Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, dolu tül sisteminin dolu zararından korunmanın kesin çözümü olduğunu söyledi.
Sarıgöl'de 113 bin dekarlık alanda dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultani üzüm yetiştirildiğini hatırlatan Ülgen, dolu tül sistemi sayesinde rekolte kaybının da önüne geçileceğini söyledi.
HEDEF 500 MİLYON DOLAR GELİR
Ege İhracatçı Birlikleri tarafından yapılan açıklamada, kuru üzüm ihracatı, 1 Eylül 2023 ile Nisan 2024 döneminde, 2022-2023 sezonuna göre yüzde 3'lük azalışa rağmen gelir bazında yüzde 25'lik artış gösterdi.
Türkiye’de bağ alanları 1 milyon 150 bin dönüme ulaşırken, yeni sezonda kuru üzüm ihracatı 200 bin ton, döviz getirisinde de 500 milyon doları aşması hedefleniyor.
KURU ÜZÜM ÜRETİMİNDE TÜRKİYE ZİRVEDE
Manisa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü verilerine, çekirdeksiz kuru üzüm üretiminde Türkiye ilk sırada yer alıyor. Türkiye’yi, ABD takip ediyor.
Özellikle Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzüm ile özdeşleşmiş olan Manisa, Türkiye'de Kuru Üzüm üretiminin yüzde 85’ini karşılıyor.
Kuru üzüm üretimi Manisa’nın en önemli tarımsal gelir kaynağı olurken, geleneksel ihracat ürünlerinden biri olan çekirdeksiz kuru üzüm ihracatının tamamına yakını Manisa'dan gerçekleşiyor.
Manisa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından paylaşılan son güncel verilere göre ise Manisa’da en fazla bağ alanı Alaşehir ilçesinde bulunuyor.
MANİSA VE İLÇELERİNDE BAĞ ALANLARI
ALAŞEHİR 200.910
SALİHLİ 130.330
SARUHANLI 120.000
SARIGÖL 119.258
TURGUTLU 79.790
ŞEHZADELER 80.705
AHMETLİ 43.150
GÖLMARMARA 31.166
YUNUSEMRE 26.750
AKHİSAR 21.950
GÖRDES 4.250
KULA 4.232
DEMİRCİ 2.100
KIRKAĞAÇ 700
KÖPRÜBAŞI 450
SELENDİ 550
SOMA 205
TOPLAM 866.496