Bankalar tüketicilere otomatik fatura talimatı vermeleri için çok sayıda avantaj sunuyor.

Manisa’da üreticilere fide desteği yapıldı Manisa’da üreticilere fide desteği yapıldı

Genelde talimat veren müşterilere alışverişte kullanabilecekleri puanlar tanımlayan bankalar, bu ödemelerden şimdiye kadar ya faiz almıyor ya da çok düşük faiz talep ediyordu.

Ancak, bu ay ekstrelerine bakan vatandaşlar yüksek tutarlarda "otomatik fatura ödeme faizi" ile karşılaştı. Bu konuda çok sayıda vatandaş ise tüketici derneklerine şikayette bulundu.

NTV'de yer alan habere göre, TÜKONFED Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez ise "Bankalar binbir rica ile aldıkları otomatik ödemelerden artık bugün faiz alıyor. Bunun nakit ödeme olduğunu söylüyorlar." ifadelerini kullandı.

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Yıllarca bankalar mevduatları çekebilmek için tüketicilerden otomatik ödeme talimatları almaya çalıştılar. Fakat son zamanlarda tüketicilerin kredi kartıyla yaptıkları otomatik ödemelerden faiz ücreti almaya başladılar. Bu yasal bir uygulama değil, çünkü kredi kartıyla yapılan bu ödemeler alışveriş kapsamında. Yani nakit çekim değil" değerlendirmesini yaptı.

Güllü'ye göre bu uygulama, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'nun 17. maddesine aykırılık teşkil ediyor.

Tüketici dernekleri de ödenen ücretlerin geri alınması için tüketici hakem heyetine başvurulmasını önererek, başvuruların e-devlet üzerinden de yapılabileceğini belirtiyor.

Kaynak: haber.doviz.com