Para piyasaları uzmanı İslam Memiş, altın açısından durağan ve düşüşlerle geçen haftada piyasaları değerlendirdi. Borsa ve dolar ile ilgili öngörülerde bulunan İslam Memiş, söylediklerinin yatırım tavsiyesi olmadığını belirterek yatırımcılara bayramla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak ? Kök maaşa seyyanen zam formülü En düşük emekli maaşı ne kadar olacak ? Kök maaşa seyyanen zam formülü

"Piyasalar bayram hazırlığına girdi. Yatırımcılar bayrama nasıl hazırlanmalı? Ne gibi önlemler almalıyız? Finansal piyasalarda dokuz günlük bayram tatilinden bahsediyoruz" diyen Memiş'in yorumları şöyle:

BORSA

Borsa İstanbul 10 bin 635 puanda. Malum 10 bin 500 destek seviyesini takip edeceğimi ifade etmiştim. 10 bin 589'a kadar gerileme gördük. 10 bin 700 puanda tutunma çabasını sürdürecek gibi duruyor. Dar bant aralığına sıkıştı. Artık yılın ikinci yarısında 10 bin üzerindeki ataklarda acemiler değil, profesyonel yatırımcılar kazanacak. Satış baskısı daha bitmedi. 9800, 9600 ve 9400'e kadar geri çekilme beklentim devam ediyor.

DOLAR VE EURO

Dolar kuru 32 lira 18 kuruş. Serbest piyasalarda ise 31.98 - 32.01 lira aralığında. Resmi kurun daha altında bir fiyat var serbest piyasalarda. Euro TL kuru da 35 liranın üzerine yerleşmeye çalışabilir. Euro TL kuru 35.03 kuruşta şu anda.

ALTIN 

Ons altın 2356 dolar seviyesinde. Bu hafta tepki yükselişi göreceğiz. 2370-2380 dolara kadar toparlanma olabilir. Cılız bir yükseliş var. İştahlı bir yükseliş yok. Dar bant aralığında bir ons altın var. 

GRAM ALTIN

Gram altın 2437-2443 lira seviyesinde. Gram altın tarafındaki yatırımcılar da ons altını takip edip ons nereye gram oraya. Gram altında 2400 destek seviyesini takip etmeyi sürdüreceğiz.

GÜMÜŞ

Gümüş onsu 31.75 dolarda. Buradan geri çekilme bekliyorum. 29.50 dolara kadar geri çekilmenin devam etme ihtimalinin güçlü olduğunu ifade ettim. 30.30 ve 29.50 dolar destek seviyelerini takip edeceğim. Gram gümüş 32.70 kuruş. Gümüş ons bazında yılın ilk yarısında yüzde 24 kazandırdı. Gram gümüş yüzde 40 civarında kazandırdı.

PETROL FİYATLARI

Petrol fiyatları 83.41 lirada. Burada da 81-85 dolar aralığında geziniyor. İştahsız bir piyasa var karşımızda.

KURBAN BAYRAM İÇİN UYARILAR...

Metropollerde insan sayısında azalma göreceğiz. Son iki haftadır ellerindeki döviz ve altını bozduran insanlar var. TL'ye ihtiyaç var. Bayrama kadar iki hafta boyunca TL talebinin devam edeceğini tahmin ediyorum. İhtiyaçtan dolayı bu talep. İnsanlar, şirketler giderlerini karşılamak için TL ihtiyacını devam ettiriyorlar. Bu dövizin bozdurulmasını yanlış anlamamak lazım. Herkes döviz, altın bozduruyor diyebilirler. TL ihtiyacından dolayı talep görmesi farklı bir şeydir, TL enstrümanına yatırım yapılması farklı bir şeydir.

'AÇIK POZİSYONDA TATİLE ÇIKMAYIN'

Kesinlikle açık pozisyonda tatile çıkmayın. Döviz borcun vardır, al tatile öyle çık. Risklerini bölmen lazım. Yüzde 50 satış yapıp yüzde 50 farklı enstrümana da geçebilirsin. Açıkta kalmadan tatile çıkman lazım. 

Kaynak: DÜNYA GAZETESİ