Salihli Belediyesi ve Çölyak Derneği Ortaklığında Çölyak Hastalarına, özel gıda dağıtımı yapıldı Salihli Belediyesi ve Çölyak Derneği Ortaklığında Çölyak Hastalarına, özel gıda dağıtımı yapıldı

Yaz aylarında sıvı tüketiminin önemine değinen Diyetisyen Esra Akdeniz “Yaz mevsiminde sıvı ihtiyacı, normal zamanlara göre artar. Bunun nedeni, sıcak havalarda terleme yoluyla daha fazla su kaybedilmesidir. Yeterince sıvı alınmazsa dehidratasyon riskiyle karşı karşıya kalınabilir” dedi. Akdeniz, susuz kalmanın baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi ve kabızlık gibi birçok sağlık sorununa yol açabileceğine dikkat çekti.

Diyetisyen Akdeniz “Kilonuzu kilogram cinsinden 30 ile çarpın ve her 30 dakikalık egzersiz için 500 ml (2 bardak) su ekleyin” önerisinde bulundu. Akdeniz, sıvı ihtiyacını belirleyen faktörleri “Kilo, Aktivite Seviyesi, Hava Durumu ve Sağlık Durumu” başlıkları altında özetledi.

Diyetisyen Akdeniz, sıvı ihtiyacını karşılamada dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle sıraladı: “Suyunuzu her zaman yanınızda bulundurun, susuzluğu hissetmeden önce su için, idrarınızın rengini kontrol edin, her gün aynı miktarda sıvı içmeye çalışın, alkollü ve gazlı içeceklerden kaçının, kafeinli içecekleri sınırlandırın” ifadelerini kullandı.

Muhabir: BEHZAT AKCAN