Türkiye’de en çok tercih edilen meslek gruplarından bir tanesi Zapıtalıktır. Haliyle zabıta nasıl olunur, zabıta maaşları ne kadar gibi pek çok merak edilen husus var.

2024 yılı itibari ile asgari ücrette yapılan değişiklik tüm meslek grupları maaşlarını da etkilemiş durumda. 

Bu yapılan zamlarla beraber zabıta maaşları ne kadar oldu, ne kadarlık bir artış yaşandı? İşte, detaylar…

A101 7 Mart Perşembe Aktüel Kataloğu | İndirimli 40'lı Tuvalet Kağıdı, Brita Filtreli Sürahi, Rooc 2'li Bıçak, Çelik Termos... A101 7 Mart Perşembe Aktüel Kataloğu | İndirimli 40'lı Tuvalet Kağıdı, Brita Filtreli Sürahi, Rooc 2'li Bıçak, Çelik Termos...

Zabita Maaslari

Zabıta Maaşları Ne Kadar Oldu?

2024 yılına girer girmez asgari ücrete yapılan zamlar açıklandı. Bununla beraber birçok iş koluna ait maaşlar da yükseldi.

Yeni yıl itibari ile artış yaşayan maaşlardan biri de zabıta maaşları oldu. 2023 yılında ortalama 23.000 TL olan zabıta maaşları güncellendi. 2024 zabıta maaşları ne kadar oldu göz atalım…

Zabıta, yerel yönetimlere bağlı olarak çalışan ve kamu düzeninin ve halk sağlığının korunmasından sorumlu olan kişidir.

Hem devlete bağlı olması sebebiyle hem de maaşlarının yüksek olması sebebiyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Buna bağlı olarak zabıta maaşları güncel hali merak edilmektedir. 

2024 yılı zabıta maaşları aşağıdaki gibidir:

 • Zabıta maaşları 2024 yılında 11.327 TL’lik bir artış yaşayarak 34.327 TL olmuştur

Zabıta maaşları kişinin eğitim durumuna veya kıdemine göre değişiklik göstermektedir. Yeni başlayan zabıta maaşı, lisans mezunu zabıta maaşı veya kadrolu zabıta maaşları arasında farklılıklar mevcuttur.

Emekli Zabıta Maaşı Ne Kadar?

Zabita Maaslari 3

Belediyeler tarafından istihdam edilen ve belirli bir bölgede kamu düzenini ve güvenliğini sağlamakla görevli olan zabıtalar, emeklilik yaş haddi veya hizmet süresini doldurarak emekliye ayrılırlar. 

Buna göre emekli zabıta maaşı 2024 yılında aşağıdaki gibidir:

 • 2023 yılında 9.750 TL olan emekli zabıta maaşı 2024 yılında 14.643,75 TL olarak güncellenmiştir.

Ön Lisans Zabıta Maaşları Ne Kadar ?

Zabita Maaslari 4

Zabıta maaşları kişinin mezun durumuna göre değişiklik göstermektedir İki yıllık yükseköğrenim mezunu olanlarına zabıtaların maaşları da buna göre belirlenir.

 • 2023 yılında 10.000 TL olan ön lisans mezunu zabıta maaşları 2024 yılında 14.925 TL olarak belirlenmiştir.

Lisans Mezunu Zabıta Maaşları Ne Kadar?

En az dört yıllık yükseköğrenim mezunu olan zabıta maaşları önlisans mezunu bir zabıta maaşına göre daha yüksektir.

 • 2023 yılında 13.000 TL olan lisans mezunu zabıta maaşları 2024 yılında 19.302,50  TL olarak güncellenmiştir.

Zabıta Amiri Maaşı Ne Kadar?

Zabıta amiri, zabıta teşkilatının en alt kademedeki yöneticisidir. Zabıta amiri, zabıta memurlarının görev ve sorumluluklarını denetler ve yönlendirir. Ayrıca, zabıta hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlar.

 • 2023 yılında 11.960 TL olan zabıta amiri maaşları 2024 yılında 17.657,20 TL olarak güncellenmiştir.

Zabıta Müdürü Maaşı Ne Kadar?

Zabıta müdürü, zabıta teşkilatının en üst kademedeki yöneticisidir. Zabıta müdürü, zabıta teşkilatının genel yönetiminden sorumludur. Zabıta hizmetlerinin politikalarını belirler ve uygulamalarını denetler.

 • 2023 yılında 14.300 TL olan zabıta müdürü maaşları 2024 yılında 21.523,75 TL olarak güncellenmiştir.

Kadrolu Zabıta Maaşları Ne Kadar?

Kadrolu zabıtalar, belediyelerin kadrosunda yer alan ve belediyelerin verdiği maaş ve diğer sosyal haklardan yararlanan kişilerdir.

 • 2023 yılında 13.000 TL olan belediye zabıta maaşları 2024 yılında 19.302.50 TL olarak belirlendi.

Zabıta maaşlarını tek tek ele aldık. Sonuç olarak, zabıta maaşları, kıdem, eğitim durumu gibi faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir. En düşük zabıta maaşları, emekli zabıtalara aitken en yüksek zabıta maaşı zabıta müdürlerine aittir.

Zabıta Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Zabita Maaslari 5

Yerel yönetimlere bağlı olarak çalışan ve kamu düzeninin, esenliğinin ve sağlığının korunması için görev yapan zabıtaların her meslekte olduğu gibi bazı görev ve sorumlulukları vardır. 

Zabıtalar, belediyelerin kararlarını uygulamakla, kamu düzenini ve güvenliğini sağlamakla, çevreyi korumakla ve halkın sağlığını korumakla görevlidir.

Bunun dışında bir zabıtanın yapması gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Zabıtaların kamu düzeninin ve esenliğinin korunması ile ilgili sorumlulukları vardır. Zabıtalar, halkın huzur ve güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirleri alır. Toplu gösteri ve yürüyüşlerde güvenliği sağlar, trafik akışını düzenler, gürültü ve çevre kirliliği gibi sorunlarla ilgilenir.
 • Sağlık kurallarının uygulanması ile ilgili bazı sorumlulukları da vardır.  Zabıtalar, halkın sağlığını korumak için gerekli tedbirleri almalıdır. Gıda maddelerinin denetimini yapar, toplu tüketim yerlerinin hijyenik koşullarını kontrol eder, halk sağlığını tehdit eden işletmeleri kapatır.
 • Zabıtalar, imar ve çevre koruma ile de görevlidirler. İmar ve çevre koruma kanunlarının uygulanmasını sağlar. İzinsiz yapılaşmaya izin vermez ve ruhsatsız işyerlerine gerekli cezai işlemi uygular.

Zabıta Olma Şartları Nelerdir?

Zabita Maaslari 6

Zabıta, yerel yönetimlerin kolluk kuvvetidir. Belediyelerin ve il özel idarelerinin kamu düzeni ve güvenliğini sağlamakla görevli olan zabıtalar gezici yada sabit olarak denetim yaparlar. 

Belediyelerde kadrolu zabıta olarak çalışmak için ise bazı fiziki ve kanuni şartlar gerekmektedir.

Zabıta olma şartları aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • En az lise mezunu olmak
 • Erkek adaylar için 175 cm, kadın adaylar için 165 cm boyunda olmak
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak
 • Erkek adaylar için askerlik görevini yapmış veya muaf olmak
 • Yüz kızartıcı suç işlememiş olmak ya da hüküm giymemiş olmak
 • Görevi devamlı yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu bulunmamak

Zabıta Nasıl Olunur? Kadrolu Zabıta Nasıl Olunur?

Şehirlerin temizliği, sağlığı, güvenliği ve huzuru için çeşitli görevler yürütmekle yükümlü olan zabıtalar memur mu ya da nasıl kadrolu olunur gibi pek çok merak edilen husus mevcuttur.

Öncelikle zabıta olmak için hangi aşamalar takip edilmelidir bir bakalım…

Zabıta olmak için gerekli şartları taşıyan adaylar, belediyelerin açtığı zabıta alımı ilanına başvuru yapabilirler. Başvurular genellikle KPSS puanı ve sözlü mülakat ile değerlendirilir.

KPSS'den en az 70 puan alan adaylar, sözlü mülakata katılmaya hak kazanır. Sözlü mülakatta adayların zabıta mesleğine uygunluğu değerlendirilir.

Sözlü mülakatta başarılı olan adaylar, kadrolu zabıta olarak göreve alınır.

Kaynak: Ayşenur Yılmaz